Prázdniny doslova klepou na dveře a naskýtá se každoroční otázka, kam s našimi ratolestmi vyrazit. Bohužel, potomci většinou odmítají pobýt na táboře celé dva měsíce, nebo u babičky, nebo tuto variantu odmítá babička. Nemáme-li tedy dostatek financí na měsíční pobyt all inclusive u moře, nezbývá než dovolená „za humny.“  A tady je tip na poměrně levnou dovolenou, nebo jen na výlet  v krásném a ještě ne úplně  turisticky známém koutu naší země.

Ostaš

Hora Ostaš je dominantou kotliny nedaleko Police nad Metují v Královéhradeckém kraji, v okrese Náchod. Pískovcové skály leží v chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko turisticky mnohem známějších Adršpašsko-teplických skal. Skalní město na vrcholku této hory ale nabízí minimálně stejně zajímavé a krásné skalní útvary jako v Adršpach, včetně úžasných výhledů na malebnou krajinu poličské kotliny.

Kudy a jak

Cesta na Ostaš je poměrně snadná, zvládnou ji i senioři a malé děti. Start je na náměstí Police na Metují, kde se vydáte po zelené turistické značce. Ta vás dovede půvabnou krajinou, teď v létě malovanou všemi tóny oku lahodící zelené až k úpatí hory Ostaš. Zde narazíte na chatovou osadu, kde se můžete osvěžit a posilnit před dobytím 700 m vysoké hory. Rovněž z vesničky Pěkov se z autobusové zastávky dostanete po asfaltové cestě zase k ostašské chatové osadě.

Skalní město a labyrint

Turistická stezka vás povede Dolním a Horním labyrintem – dvěma skalními městy. Projít si bludištěm v horním labyrintu kolem fascinujících skalních reliéfů pojmenovaných nejen podle jejich tvaru, ale i v návaznosti na historii a pověsti zdejšího kraje, je nezapomenutelných zážitek. Čertovo auto, Zbrojnoš, Raněný sokol jsou dominanty labyrintu a jistě vás okouzlí, stejně jako vyhlídky ze skal. Cestu si můžete zpestřit ještě prohlídkou nedalekých Kočičích skal a hradu, či Sluje českých bratří, nebo Liščí jeskyně.

Chatová osada Ostaš

Nabízí ubytování přímo na úpatí hory. Ceny jsou přijatelné, je to tedy možnost levnější varianty, ještě levnější je pak možnost postavit stan v přilehlém kempu. Místo je to velmi příjemné, čisté, s možností občerstvení a běžného stravování, sociálního zázemí, dětského hřiště.

Za pokladem

Podle legendy se ve skalním městě Ostaše se v roce 1421 ukrývali Husité před katolickými Slezany, byli zrazeni a vyvražděni. Zrádce Holinka se údajně vtiskl do jedné ze skal, dodnes ho tam můžete spatřit. A z té doby se ve skrytých úkrytech v nitru hory Ostaše skrývají poklady. Možná další důvod navštívit tuto horu…