Kdo by neznal romantickou Provence ? Kdo by neznal alespoň z fotografií,levandulová pole, krásnou krajinu, romantické uličky měst? Venkovský ráz interiérů domů v Provence se u nás stává v poslední době téměř módním stylem. Pojďme se v nastávajícím čase dovolených a prázdnin podívat, zda by opravdu stálo za to tento kout naší planety navštívit.

Historie země

Název této země pochází z latinského provincie,neboť to byla první mimoitalská provinci Římanů. Nachází se jihovýchodní Francii  a  kořeny jejího osídlení sahají do 4. století př. Kr. , kdy se původní obyvatelé – Keltové byly kolonizováni Římani. Z původní centra Massele se postupně stala Marseille, centrum dnešní Provence a jedno z nejoblíbenějších měst světa. Zvláštní je, že i když Provence byla a je součástí Francie, mluvilo se zde provensálštinou, která je velmi blízká katalánštině. Na počátku 20. století francouzská vláda vyvinula intenzivní snahy o nahrazení regionálních jazyků francouzštinou, což se jí v konečném důsledku povedlo. I když se provensálština dodnes běžně vyučuje na školách i univerzitách, ke komunikaci už jí využívají jen senioři.

 Dnešní Provence

Provence je půvabná, romantická, turisticky prosperující země. Nabízí turistům nádhernou přírodu, hory, řeky, cyklistické stezky, romantická zákoutí historických městeček. Vyznavači rušného městského života zůstanou poblíž Marseille, ostatní si mohou vybrat mezi bezpočtem penzionů, v klidnějších lokalitách.

Pohoří Luberon

Mezi  tichou, ale nesmírně půvabnou lokalitu patří oblast nacházející se v pohoří tzv. Malém Luberonu. Dominují mu tři vesničky, kterým se říká villages perchés, což znamená vesničky na bidýlku. Leží totiž na vrcholku tohoto pohoří a je z nich dechberoucí pohled na okolní krajinu. Nejkrásnější výhled ve celé Provence je údajně ve vesnici Bonnieux, kdy vystoupáme po zvláštních schodech ke kostelu z 12. století a můžeme se pokochat pohledem na kraj protkaný silnicemi, spojující městečka, na říčky místy překlenuté malými mosty, na mlýny a další stavby z nichž dýchá historie tohoto kraje.

Spisovatelé, herci, režiséři

Díky jednomu Angličanovi, který se jmenuje Peter Mayle a který se cítil poněkud devastován stresujícím životem anglickém městě se stala tato oblast Provence vyhledávanou VIP osobami. Pan Mayle totiž před navštívil Luberon, zamiloval se do něj, koupil zde domek a napsal knihy, ve kterých popisuje půvaby tohoto kraje tak přitažlivě, že se stal slavný nejen on, ale i právě tato oblast.  Tudíž zde na trhu, které se konají téměř v každém městečku, můžete potkat například slavného režiséra Ridleyho Scotta, populární Francouzkou moderátorku Claire Chazalovou, světově proslulého amerického herce Johna Malkowiche. A další slavní lidé podlehli vábení této oblasti Provence. I když jsou slavní, tady si mohou zachovat anonymitu a užívat klidu.

Pravda, na koupi nemovitosti, pokud nedisponujete několika miliony, tady asi mít nebudete. Ale nám obyčejným smrtelníkům bude stačit  pobyt v půvabném penzionu,procházka romantickými zákoutími městeček, pohledy na fascinující krajinu, výborná  káva v kavárně a víno kdekoliv. Ani nemusíme potkat pana Malkowiche, Provence v nás zanechá nezapomenutelný dojem.

Chcete si vychutnat trochu té Provence u vás doma? Stačí si otevřít nějakou láhev francouzského vína z této oblasti.