Toužíte navštívit úhledné alpské vesnice a cestování do ciziny je pro vás z nějakého důvodu nereálné, můžete si to vynahradit návštěvou do oklí mariánských Lázní. Jen osm kilometrů odsud se totiž nachází Kladská, ve které si budete připadat jako v čistorkrevném Švýcarsku.  Nádherná krajina, Slavkovský les, úhledné roubené domky, bujná vegetace vás jistě nezklame.

Historie krajiny

je bezesporu zajímavá.  Koncem 19. Století v tomto koutu země pobýval kníže Schönburg-Waldenburg, kterého  místní krajina při jeho loveckých výpravách okouzlila natolik,  že zde koupil rozsáhlé plochy pozemků. Po té sem dal dovézt areál švýcarského pavilonu s Loveckým zámečkem. Tato budouva ve stylu švýcarských loveckých chat dala základ Kladské. Kolem ní vyrostly další budovy, úřady, hostince i další sruby.  Vzniklo zde romantické výletní místo, které posléze navštívila řada slavných osobností  – např. T. G. Masaryk, anglický král Eduard VII., spisovatel J. W. Goethe, dokonce Jurij Gagarin. Bohužel romantiku zdejšího místa byla poskvrněna po roce 1946, kdy se Lovecký zámeček stal výcvikovým střediskem pro vojsko. I v té době tu pobývala známá osobnost – Klement Gottwald, který přihlížel, jak vojsko ničí zámek i krajinu.

Dnešní Kladská

Vojáci toho naštěstí nestačili zničit tolik a dnešní okolí Kladské je stále půvabné. Hluboké lesy střídají lesní rašeliniště, kterých je dohromady pět a tvoří národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny již od roku 1933. Pro rašeliniště typickou flóru ( stromy pralesovitého charakteru, rašeliníky, byliny, vřesy), doplňuje rozličná fauna – můžeme zahlédnout jelena lesního a siku, prase divoké, rysa a mnoho vzácných druhů ptáků i hmyzu.

Tipy na výlety

  • Rozhodně stojí za to projít si naučnou stezku jednoho z přístupného rašeliniště nazvaného Tajga. Je asi kilometr a půl dlouhá, bezbariérová a má odpočinková i výhledová místa, je to tedy velmi příjemná procházka. Informační panely rozšíří vaše znalosti o Slavkovském lesu, flóře i fauně tohoto místa i historii Kladské.
  • Dlouhá stoka je uměle zbudovaný kanál, který začíná na Kladském rybníku a jehož úkolem bylo přívádět vodu k okolním městům.Kanál je dosud funkční, zásobuje vodárny a pohání mallé vodní elektrárny. Jeho je to technicky zajímavá stavba, díky malému sklonu to místy vypadá, že vod teče směrem vzhůru.
  • Mariánské Lázně – je proslulé lázeňské město, které určitě stojí za zhlédnutí. Nádherná kolonáda, četné parky, jež si téměř zachovaly svou stoletou podobu, půvabné lázeňské domy. Mezi významné památky patří kostel Nanebevzetí panny Marie v novobyzatnském slohu na Goethově náměstí, ale idalší budovy, např. Solečenský dům Casino, který byl postaven v roce 1901
  • Lázně Kynžvart – nachází se nedaleko Mariánských lázní a vznikly v polovině 13. Století. I ony se mohou pochlubit velmi zajímavými historickými památkami, farním kostelem, mariánským sloupem z poč. 18. Století, renesančním zámkem, jehož nejslavnějším majitelem byl kancléř Metternich.
  • Slavkovský les – kdo dává přednost přírodě, určitě neopomene navštívit Chráněnou krajinnou oblast Slavkovského lesa. Jejími nejvyššími vrchy jsou kružný vrch, vrch Lysina a Lesný – ten je se svými 983m nejvyšší. Nádherná příroda lesa je podržena prameny minerálních vod.