Nadcházející měsíce budou ve znamení zimních sportů. Ti, kteří po celý rok rádi sportují, pomalu odloží kola a opráší lyže, běžky a snowboardy. Možná si kladete otázku, kam si jet letos pořádně zalyžovat. Přinášíme vám tip – nejen na skvělé lyžování, nádhernou přírodu, ale jako bonus i ochutnávku výborné italské pizzy a historie. Řeč je o lyžařském středisku Monte Bondone a městě Trentu.

Monte Bondone

nalezneme na mapách v italských Alpách. Monte Bondone je nejen hora, jejíž vrchol se nachází ve výšce 2 180 metrů nad mořem, ale označuje se tak i soustava pohoří, které je posázeno komorními vesničkami jako je  např. Vason, Norge, Vaneze . Dominuje jim půvabné historické a typicky italské město Trento.

Nejstarší lyžařské středisko

V Monte Bondone byl první vlek postaven v roce 1934, což tuto oblast opravdu řadí mezi nejstarší lyžařská střediska. Neznamená to ovšem, že je toto středisko zastaralé. Naopak, Monte Bondone je protkáno udržovanou sítí sjezdovek s moderními lanovkami a vleky. Na své si přijdou adrenalin vyhledávající sjezdaři na černých sjezdovkách, i ti, kteří upřednostňují méně náročné svahy. Díky nižší nadmořské výšce tu nebývá taková sněhová nadílka, která umožní lyžování ve volném terénu. Je ale fakt, že sjezdovky jsou skvěle udržované a osázené příjemným množstvím ski barů. Samozřejmostí jsou školy lyžování, kam můžeme odložit své potomky a vychutnat si pár sjezdů bez „závaží.“ Zajímavostí tohoto střediska je sedačková lanovka Rocce Rosse s největším výškovým rozdílem v Evropě. Za sedm minut jízdy překonáte strmých 809 m. Každopádně buďte při lyžování opatrní, protože vás panoramata hor, které při sjezdech uvidíte, zcela jistě okouzlí. Ubytování v Monte Bondone není problém, záleží na našem vkusu i finančních možnostech.

Trento

I když nejste milovníci historie, rozhodně si nenechte ujít návštěvu starobylého města Trenta, které je jakýmsi „pupíkem“ Monte Bondone a hlavním městem italské provincie Horní Adiže. Trento na vás dýchne historií nejen z náměstí, z nádherně romantických uliček, ale i svěžím a čistým vzduchem. V roce 2007 bylo totiž vyhlášeno městem s nejzdravějším životním prostředím v Itálii. Až si prohlédnete památky, např. nádhernou fontánu Neptuna na náměstí Duomo, hrad, v němž žili biskupové po staletí, starobylé věže a domy dostanete určitě hlad. Není problém utišit ho výborným jídlem v některé z místních restaurací. Pizza je skvělá a víno lahodné. Trento nabízí i mnoho lákadel, obchody se suvenýry, nejrůuznějšimi dekoračními předměty, butiků s italskou módou. Je ale pravdou, že ve městě pak provětráte nejen plíce, ale i peněženku.

Lázně v horách

Preferujete-li investici do svého zdraví, navštivte středisko Garniga Terme s  lázeňským objektem Bagni di Fieno nacházejícím se na východních svazích Monte Bondone. Zde se praktikuje přírodní léčebná metoda, fytobalneoterapie, která je oficiálně lékařským výzkumem potvrzena jako účinný způsob léčení revmatu, artrózy, ztuhlost kloubů a bolesti svalů. Jedná se o bylinné koupele, jejichž účinky – teplo i vůně léčí zmíněné neduhy. A příroda kolem lázní je stejně půvabná jako v celém Monte Bondone.