Je léto, doba dovolených a cestování. Chcete i vy vycestovat za hranici všedních dní? Máme pro vás tip na netradiční destinaci, kde se nebudete mačkat v davu turistů a čekají na vás nezapomenutelné zážitky.

Auvergne

Tato hornatá část země leží v samém středu Francie. Patří mezi její nejchudší části, ale pyšní se okouzlující přírodou, čistým vzduchem, výjimečnou flórou i faunou. Je zde nejstarší a největší národní park v Evropě, který byl založen v roce 1977. Díky jemu se zachovala dechberoucí krása přírody se severským, jakoby lehce zamyšleným rázem krajiny.

Historie

této oblasti Francie se začala psát již v 1. století př. n. l., historicky významné provincie vznikaly již v raném středověku.  Odehrála se zde jedna z nejslavnějších bitev francouzských dějin, kdy Galové porazili vojska Julia Caesara.

Země různorodá

V této části Francie kdysi vybuchaly sopky, díky nimž jsou tu dnes obrovské zalesněné kopce, vulkanická jezera, dokonce vulkanické národní parky.  Krajina díky geologickým změnám disponuje kopci vhodnými k výstupům a kocháním se výhledy, v zimních měsících k lyžařským sjezdům. Adrenalin milující jedinci mohou zkusit paragliding. Kdo vyznává tradiční letní sporty, Auvergne lze projet na kole i autem, nebo projít jednou z mnoha turistických stezek. Vhodné měsíce pro tyto aktivity jsou mezi dubnem a říjnem, pak už nastává i tady pravá zima.

Clemmont – Ferrand

Je hlavní město této oblasti a rozhodně také stojí za návštěvu. Je to město plné historie, památek a kultury. Jednou z nejvýznamnějších staveb tohoto magnóliemi vyšperkovaného města je bazilika Notre-damedu Port, která je zapsaná na seznamu UNESCO. Je postavena ze zvláštního druhu pískovce arkózy, jež stavbě propůjčuje typickou barvu narcisů. Ve městě naleznete spoustu dalších památek, ale i obchodních center, restaurací,barů, diskoték a dalších lákadel, díky nimž můžete pomoci ekonomice této zajímavé země.

Jak se tam dostat?

Nejbližší velké město je Lyon, do kterého se dostanete samozřejmě letecky. Lyon je spojen s Clemont-Ferrand místními autobusovými linkami, ale je možné zapůjčit si auto. Pokud se vydáte do Auvergne vlastním autem z Prahy, cesta bez kolon by vám měla zabrat asi 14 hodin. Šťastnou cestu!