Pustit se do lezení není vůbec těžké! Stačí sebrat odvahu a prostě se do toho pustit. Na začátku vlastně nepotřebujete nic jiného, než kuráž, všechno ostatní si můžete půjčit. Postupně však zjistíte, že ve vlastním se leze nejlépe. Co by vám nemělo chybět, než se pustíte do lezení, se podíváme v našem desateru.

  1. Parťák

Lezení je sport, při kterém potřebujete parťáka, na kterého se můžete spolehnout. Ideální je přihlásit se do lezeckého kurzu společně s někým, s kým plánujete lézt i potom. Pokud nikoho takového neznáte, pak se můžete seznámit přímo v lezeckém centru. Případně si najmout instruktora.

  1. Lezecký úvazek

Lezeckých úvazků je více typů, můžete narazit na celotělový, hrudní nebo sedací úvazek. Na začátku nejčastěji využijete sedací úvazek. Pamatujte si, že musí dobře sedět, nesmí vás škrtit, ani nesmí být příliš volný. Ideálně bude možné pásky nastavit dle potřeby. Pro větší pohodlí bývají polstrované. Při nákupu dbejte na to, aby vás sedací úvazek opravdu nikde neškrtil.

  1. Jisticí pomůcky

Kromě úvazku se o vaše bezpečí starají jisticí pomůcky, často se jim říká kyblík. Jistítko je důležitou součástí vybavení, spojuje vás totiž s parťákem, který vás jistí nebo se stanovištěm. Až si vyberete z široké škály jistítek, která jsou na trhu dostupná, musíte se s ním naučit bezchybně pracovat, musíte si práci s ním zautomatizovat.

  1. Karabiny

Karabiny jsou také součástí jištění, ale mají trochu jinou funkci než jisticí pomůcky. Využijete je především při postupovém jištění a nesmí chybět na jisticích stanovištích.

Některé karabiny bývají vybaveny pojistkou zámku, která brání samovolnému otevření karabiny. Nejčastěji ji využijete pro propojení jistítka s úvazkem. Pojistka je většinou šroubovací, takže ji nezapomeňte důsledně zašroubovat.

  1. Expreska

Expresky můžeme zařadit mezi karabiny, ale v podstatě to karabiny nejsou. Jsou to trojdílné sady, tvořené dvěma karabinami bez pojistky zámku propojené krátkou sešitou smyčkou. Použijete ji k propojení jisticích bodů s lanem.

  1. Lezečky

Při lezení se neobejdete bez lezeček. Nejdříve si je můžete půjčit v lezeckém centru, ale pokud chcete lézt pravidelně, je lepší si pořídit vlastní. Je to jedna z prvních věcí, kterou si lezci obvykle kupují. Jejich výběr není vůbec snadný, je proto lepší se poradit se zkušenými lezci či s odborníky.

  1. Maglajz

Lezecké magnesium je neocenitelný pomocník. Díky němu se vám lépe poleze, nebudou se vám totiž potit ruce. Magnesium můžete koupit v různých podobách, tekuté, práškové nebo v kouli. Maglajz musíte také v něčem přenášet, k tomu slouží maglajz pytlík, který byste si však neměli kupovat sami, ten byste měli dostat darem.

  1. Lano

Bez lana to nepůjde! Lano vás spojuje s parťákem, který jistí. Při pádu je to právě lano, které vás zachytí. Při lezení se používají dynamická lana, jsou pružná a při pádu tlumí rázy. Obvykle mívají délku 30 až 80 metrů. S výběrem lana počkejte, až se rozhodnete pro konkrétní styl lezení. Pro lezení venku se hodí trochu jiné parametry než pro lezení uvnitř. Hodně to závisí i na výběru disciplíny.

  1. Oblečení

Oblečení na lezení muší být pohodlné, nesmí vás nikde škrtit a nesmí omezovat v pohybu. Při výběru dbejte na výběr materiálu, který je prodyšný a dobře odvádí pot. Trošku jiné vlastnosti musí mít lezecké kalhoty či kraťasy a jiné topy na lezení. U kalhot dejte přednost nylonu či bavlně s příměsí syntetiky, zatímco u triček dejte přednost přírodním materiálům, jako je bambus či merino.

  1. Lezecká přilba

Přilbu budete sice potřebovat spíše při lezení venku, ale pokud chcete mít pocit většího bezpečí, vezměte si ji i na stěnu. Přilba vám stejně jako ostatní vybavení musí sedět, nesmí být příliš volná a nesmí ani tlačit. Tlačit nesmí ani po obvodu hlavy, ani pod bradou.