Naše planeta nám nabízí bezpočet  nádherných míst, které stojí za to navštívit, ať už jsou to hory, města, moře, ostrovy, jezera atd. Mezi ty nejzajímavější patří bezesporu slotové kaňony, které sice najdeme ve vzdálených destinací, přesto určitě stojí za to je vidět na vlastní oči a možná cítit pokoru před tím, jaká kouzla příroda dokáže.

Slotové kaňony

Název slotový kaňon je odvozen z anglického slovíčka slot, což znamená štěrbina, škvíra. Tyto kaňony se totiž vyznačují tím, že jsou velmi úzké, někdy i méně jak 1 m, ale za to bývají  hodně hluboké, mohou klesat až do hloubky 30 metrů.  Nejčastěji jsou tvořeny vápencovými nebo pískovcovými  skalami, ale mohou se vyskytnout i v jiných typech hornin, např. v čediči, nebo žule. Díky erozím a dešťovým srážkám vznikají ve skalách chodby, chodbičky, úzké průchody. Koridory se prohlubují a vytváří útvary, které vizuálně připomínají jakoby „tekoucí“ skálu.

Antelope Canyon

Je jeden z nejúžasnějších slotových kaňonů.  Nachází se ve Spojených státech amerických, v Arizoně, nedaleko od města Page. Jedná se o pískovcové skály, které zahrnují dva hlavní scénické úseky, Horní antelopský kaňon,“ nebo také „The Crack“, (Prasklina) a Dolní antelopský kaňon,  „Corkscrew“, (Vývrtka).  Domorodci tyto skalní útvary nazývají také „místo, kde voda protéká skalami.“ Je to místo, které je hojně navštěvováno turisty, neboť příroda zde opravdu vykouzlila fantastické útvary, v nichž procházet ve vás zanechá nezapomenutelné zážitky a fotoaparát zaplní nádhernými snímky. Antelopský kaňon je přírodní rezervací, jeho prohlídka je organizována provozovateli cestovních kanceláří s licencí. Samostatně není možná. V Horním kaňonu se můžete pohybovat celkem jednoduše, je na úrovni terénu, v Dolním pak očekávejte trochu horolezení, buď na žebřících, nebo schodištích.

Nedoporučuje se navštěvovat tento kaňon v době monzunů, neboť zde hrozí přívalové deště a nebezpečí povodní. Již se stalo, že turisté zde zůstali uvězněni na římse a zpestřili si turistický zážitek o záchranářskou akci.

Další slotové jeskyně

Mezi další destinace slotových kaňonů patří například Sierra de Guara v severním Španělsku, Pyreneje na hranicích Francie a Španělska a Modré hory v New South Wales v Austrálii.