Chystáte se do některé exotické země? Pak byste se měli zavčas nechat očkovat, aby se z vysněné dovolené nestala noční můra. A to především tehdy, pokud cestujete do některé z epidemiologických oblastí. A jaké infekce patří mezi ty nejčastější? To se dozvíte v dnešním článku.

Žlutá zimnice

Toto onemocnění je častou příčinou úmrtí v tropických oblastech Jižní Ameriky a Afriky. Nejdříve se projeví horečkou, bolestí hlavy, nevolností a také zimnicí, někdy je provázena i žloutenkou a krvácením. Bohužel patří mezi onemocnění smrtelná, ročně na něj zemře kolem 25 000 lidí, a to v důsledku selhání činnosti jater a ledvin. Způsobuje jej arbovir, který je přenášen některými moskyty. Z toho důvodu je nutné používat různé přípravky proti hmyzu, aby vás komáři nepokousali a tím pádem na vás nepřenesli vir. Vhodné je i očkování, které začne působit desátý den od aplikace. Očkovaný je pak proti žluté zimnici chráněn po 10 let.

Infekční žloutenka typu A

Velmi závažnou infekcí je žloutenka typu A (též hepatitida typu A). Je způsobena virem, který napadá játra. Prvotní příznaky jsou podobné běžné chřipce – člověka napadeného virem začne bolet hlava, svaly, má teplotu. Postupně se dostaví nevolnost a žaludeční potíže.

Problémem tohoto onemocnění je inkubační doba viru, která může být dlouhá až 50 dní. Napadený tak může velmi pozdě zjistit, že má v sobě vir hepatitidy A, navíc jej může snadno šířit do svého okolí.

To, že se nejedná o běžnou chřipku, lze zjistit díky dalším příznakům, kterými je zežloutnutí pokožky i očního bělma, zesvětlení výkalů a naopak ztmavnutí moči. Jako prevence se doporučuje dodržování osobní hygieny, konzumace nezávadných potravin a vody, rovněž je důležité očkování. Stejně jako hepatitida typu B se jedná o onemocnění, které se vyskytuje i u nás. Před odjezdem do zemí, kde je vyšší riziko nákazy, je nutné zkontrolovat si očkovací průkaz. Pokud zjistíte, že nejste naočkováni proti hepatitidě, pak je zapotřebí přeočkovat se nejméně 14 dnů před výjezdem.

Vzteklina

Dalším virovým onemocněním je vzteklina, která je přenášena z nakažených zvířat. Opět se jedná o smrtelnou infekci, proto je nutné nepodcenit preventivní ochranu. U nás sice k častým případům úmrtí nepatří, avšak velkým problémem je například v Asii nebo Africe.

V případě, že narazíte na zvíře, které vypadá podezřele, pak se vyhněte přímému kontaktu s ním. Pokud se jej dotknete nebo vás zvíře poslintá či pokouše, pak co nejdříve dané místo dotyku dezinfikujte a poté vyhledejte nejbližšího lékaře. V případě cesty do zmiňovaných míst s vyšším výskytem vztekliny je vhodné nechat se očkovat, přičemž jste pak chránění po dobu jednoho roku a při dalším očkování po dobu 5 let.

Cholera

Toto onemocnění se projevuje průjmem, zvracením a bolestí břicha. Přenáší se prostřednictvím vody nebo potravin, které jsou nakaženy bakteriemi cholery, nebo jiným nakaženým člověkem. Jako prevence je tedy nutná osobní hygiena, požívání nezávadných potravin a případné převařování vody, můžete užít i očkování.

Břišní tyfus

Toto smrtelné onemocnění způsobuje bakterie jménem tyfová salmonela. Ta se může do vašeho těla dostat po konzumaci kontaminovaných potravin a vody nebo stykem s již nakaženým člověkem.

Zatímco ostatní typy salmonel jsou u nás častým onemocněním, břišní tyfus se u nás vyskytuje ojediněle. Pozor si na něj musíte ale dát pozor v zemích, kde si lidé příliš nepotrpí na hygienu a kde je teplé klima. Projevuje se horečkou, únavou a především zácpou, v horších případech se může připojit krvácení do střev. Tomuto onemocnění se lze vyhnout dodržováním osobní hygieny, konzumací nenakažených pokrmů a pití a rovněž očkováním.

Japonská encefalitida

Jak napovídá už samotný název tohoto onemocnění, týká se především asijského kontinentu. Na rozdíl od klíšťové encefalitidy však není nositelem klíště, ale komár. Projevuje se horečkou, bolestí hlavy a břicha, někdy se mohou projevit i křeče, které přejdou v koma a případné úmrtí. Očkování se doporučuje především tehdy, pokud budete v epidemiologických oblastech cestovat po venkově nebo ve volné přírodě.

Pokud se tedy budete chtít letos vydat do některé exotické země, pak se poraďte se svým lékařem o vhodném očkování. Rovněž by vám potřebné informace měli poskytnout v cestovní kanceláři. Informace týkající se očkování se snažte zjistit co nejdříve, neboť u nich bývá zapotřebí nechat se očkovat minimálně 14 dnů před odjezdem.

SHARE
Previous articleDo Lysic a okolí
Next articleCestujeme se zvířaty