Chystáte se letos na dovolenou do zahraničí? A berete s sebou svého psa nebo kočku? Potom si buďte jistí, že taková cesta s domácím zvířátkem potřebuje řadu příprav…

Několik základních pravidel

Pokud cestujete se svým domácím mazlíčkem do země Evropské unie, případně i do Chorvatska, pak je zapotřebí zvířeti pořídit cestovní pas (tzv. petpassport). Ten vystavují někteří veterinární lékaři, cena se pohybuje od 170 Kč výše. Od 2. 7. 2011 je navíc nutné, aby měl pes svůj mikročip, do tohoto data stačí pouze tetování. Za mikročip pak zaplatíte kolem 600 Kč.

Nutné je i mít řádné očkování proti vzteklině, které zvíře podstoupilo maximálně před půl rokem. Speciální vyšetření požadují například ve Švédsku, Irsku nebo Velké Británii (zde je např. nutné sérologické vyšetření, jinde je nutné očkování proti echinokokóze; podrobné informace pro vycestování do jednotlivých zemí naleznete na stránkách Státní veterinární správy ČR.

Rovněž byste si měli dva dny před vycestováním u svého veterináře zažádat o potvrzení o zdravotním stavu vašeho mazlíčka. Pokud by vám toto potvrzení scházelo, mohou jej zařídit veterináři v zemi, do níž cestujete, připravte se ale na příplatky.

Cestování letadlem

Jestliže máte do zahraničí namířeno letecky, pak se musíte předem informovat, zda vámi vybraná letecká společnost vůbec zvířata převáží. To je možné například u Českých aerolinií, které dokonce povolují přepravovat zvířata menších rozměrů přímo na palubě. Podmínkou je, že zvíře spolu s tzv. schránou (tj. přepravkou určenou k letecké dopravě zvířat) váží maximálně 8 kilogramů.

Výjimka je udělována slepeckým psům, případně záchranářským a policejním. Tito mají přístup na palubu vždy povolen nezávisle na jejich velikosti, navíc nemusí být převáženi ve schráně.

Ostatní zvířata se musí smířit s cestou v podpalubí. Nemusíte se bát, že by byla převážena v prostorech spolu s ostatními zavazadly. Je pro ně vyhrazeno speciální místo, kde se reguluje teplota. Pokud se obáváte, jak bude vaše zvíře cestu snášet, můžete mu předtím podat uklidňující prostředek. Je však důležité se nejdříve poradit se svým veterinářem, jaký prostředek je pro vašeho mazlíčka nejvhodnější.

Pojištění pro zvířata

U nás je běžné, že se před cestou pojistíme pro případ zranění či jiné újmy. Také zvířata lze pojistit, díky čemuž budou moci být zdarma ošetřena nebo jim může být díky tomu zajištěno náhradní ubytování, pokud by se něco stalo jejich páníčkovi. Také se pojištění může vztahovat na škody, které zvíře způsobí ve svém okolí. Ceny tohoto pojištění se pohybují u psů od 900 Kč a u koček od 600 Kč za rok.