Řekne-li se Brazílie, většinu z nás napadne město Rio de Janeiro, a pláže Copacabana. Samozřejmě káva. A fotbal. Pojďme se podívat na jih Brazílie, která pro nás nemusí být tak známá, ale určitě může být stejně zajímavá jako turisticky proslulá místa.

Trochu zeměpisu

Jižní Brazílie zabírá přibližně 7% jejího území, v roce 2009 zde žilo 14,4% veškerého brazilského obyvatelstva. Je složena ze států Paraná, Rio Grande do Sula Santa Catarina a sousedí s Uruguayí, Paraguayí a Argentinou. V rámci Brazílie patří region mezi ty hustěji osídlené.

Trochu historie

Jedno z jejích dominantních měst je Salvador debata s přibližně třemi miliony obyvatel. Město bylo založeno roku 1549 a do roku 1763 bylo hlavním městem portugalské kolonie6, pak se hlavním městem stalo Rio de Janeiro. Vzhledem ke svému stěžejnímu postavení během koloniálního období se ve městě setkávaly indiánské, evropské a africké kulturní vlivy. Město je dodnes jedním z center africko-brazilské kultury.

Historické centrum s mnoha stavbami v renesančním a barokním stylu je od roku 1985 zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Zástavba Salvadoru je rozdělena mezi Dolní a Horní město, mezi kterými je výškový rozdíl až 80 m a které spojuje známý výtah Lacerda.

V Salvadoru žil slavný spisovatel Jorge Amado, který ve svých knihách popisuje svéráznou atmosféru města, charakteristického prolínáním jednotlivých kultur.

Roztančené město, jídlo a pití

Pokud máte rádi vzrušení, hudbu, tanec, zvuky bubnů, je pro vás toto město jako stvořené. Z lidí tu čiší dobrá nálada, není nic výjimečného vidět je tančit v ulicích. Chodí do práce, do kostela (jsou zde převážně katolíci), večer vyjdou do ulic za zábavou. Povídají si, jedí a pijí, tančí. Ttéměř každý den je zde nějaká party, průvod hudebníků s bubny a jinými hudebními nástroji.

Pokud vás nestrhne rytmus hudby a sexy tanečníci, můžete si rozproudit krev v žilách oblíbeným koktejlem zvaným Caipirinha. Věřte, že po třetí sklenici nápoje složeného z „cachacy,“(počeštěně kašaky), což je národní alkoholický nápoj, známý jako brazilský rum, limetky, cukru a kostek ledu, budete tančit i se sádrou na noze.

A až vám po tanci a koktejlech vyhládne, můžete se posilnit vydatným pokrmem. Jídla tu vyjdou poměrně levně, za to dostanete pořádnou porci. V Brazílii není úplně dobré být vegetariánem. Jídla jsou složená především z různých druhů mas – hovězí, vepřové, oblíbené je chorizo, jakási klobása. K tomu se podávají černé fazole, nebo rýže, ale i dost zeleniny. Oblíbená je manioková mouka. Jako dezert dostanete především ovoce – meloun, papayu, mango.

Přijedete-li na pobřeží, určitě dostanete i rybu. Například chňapal červený, posolený a potřený citrónem a ugrilovaný na dřevěném uhlí patří mezi největší pochoutky. Doplněný salsou a pivem s cachacou vás spolehlivě pošle na lehátko na pláži s jemným pískem, jíž omývají tyrkysově modré vlny. A až si schrupnete, můžete si užívat slunce, koupání v tyrkysově modrém moři, nebo si pronajmout loď a zažít piknik jednom z ostrůvků. A zvedne-li se vítr a vlny zdivočí, můžete je zkusit zkrotit na surfu.

Muž v brnění

Navečer se vrátíte do roztančených ulic Salvadoru. Ovšem pozor, můžete zde narazit na muže který jako jeden z mála netančí. Básník, muzikant, sochař a nepřehlédnutelná postava salvádorských ulic. Tento muž si vyrobil jakési kovové brnění, na obličeji má masku z malých cedníčků. Údajně v tomto brnění chodí již 46let a slouží mu jako ochrana před napadením. A samozřejmě jako turistická atrakce. Je vděčným cílem fotoaparátů turistů.

Ano, Brazílie je prý nebezpečná a asi není destinací vhodnou pro klidnou rodinnou dovolenou. Ale dodržujete-li určitá bezpečnostní pravidla, můžete zde zažít dovolenou vzrušující a nezapomenutelnou.