V předchozím článku jste se mohli seznámit s několika zajímavými místy v okolí hradu Pernštejna.

Dnes vám představíme některé další, které můžete spojit s předchozími tipy do dvoudenního výletu, nebo je navštívit zvlášť.

Zámek Lysice

Zámek Lysice se nachází ve stejnojmenné obci.

Uchvátí vás již při vstupu na hlavní nádvoří. Hlavní budova je typicky barokní, navíc odtud máte částečný výhled na zámeckou zahradu a kolonádu vystavěnou ve stylu antiky.

Zahradě také dominuje dřevěný ochoz, z něhož můžete dolů shlížet na vkusnou květinovou výzdobu.

Na zámku naleznete jedinečné interiéry. Mě osobně nejvíce zaujala výzdoba alá antika, neschází ani typický orientální salónek nebo místnost se zbraněmi. Unikátem jsou tu zbraně pocházející z husitského období i netradiční zbroj, která byla dovezena z daleké Asie.

Vybírat můžete opět z více tras. Při první návštěvě zámku doporučuji trasu A, kde stojí plné vstupné 90 Kč.

V rámci dalších tří tras můžete poznat zdejší střelnice, historii zámeckého divadla nebo život a dílo německy píšící spisovatelky Marie Ebner Eschenbachové, která byla pro německou literaturu podobně významnou ženou, jakou je pro tu českou Božena Němcová.

Vstup do zahrady je bohužel placený a navíc s průvodcem, avšak ten vás dovede i do skleníků a poví vám zajímavosti o místním panstvu i rostlinách.

Vírská přehrada

Další zajímavostí v okolí je Vírská přehrada, jejíž hráz leží u obce Vír.

Ta vás ohromí svou výškou 78 metrů, a když spatříte i ohromnou vodní plochu o rozloze přes 200 hektarů, pak si budete připadat jako mravenec.

Přehrada je známá i tím, že kvůli ní byly zatopeny dvě vesnice. Na druhé straně vesnice se nachází menší nádrž (tzv. Vír II), avšak pokud i zde budete očekávat podobného obra jako u Víru I, pak budete zklamáni. Jedná se o malou vodní plochu, která je přehrazena nízkou hrázičkou, avšak je vybavena stejně jako její větší „sestra“ vlastní hydroelektrárnou.

Vírská přehrada je nyní zásobárnou pitné vody pro Bystřicko, Žďársko a Brno. Z toho důvodu je v ní přísně zakázáno koupání, což mnohé turisty mrzí, protože se nachází v krásné přírodě. Není zde možné ani lovit ryby.

Jeskyně blanických rytířů

Pokud máte rádi delší výlety, můžete zajet do obce Rudka, která se nachází v blízkosti města Kunštát. Odtud se pak vydejte pěšky na kopec Milenka, kde se nachází jeskyně, kterou v současné době obývají blaničtí rytíři. Ty zde vysochal místní umělec Stanislav Rolínek, z jehož dílny pochází i monumentální socha T. G. Masaryka. Ta byla určena pro město Kunštát, po druhé světové válce se z ní bohužel dochovaly jen boty.

Tento sochař vyhloubil do zmíněného kopce umělou jeskyni, která se stala výstavní síní jeho výtvorů. Těm u vchodu vévodí veliký lev, za ním následuje kníže Václav na koni, za ním pak samotní rytíři. Za podívanou stojí i sochy vystavené v parčíku, který byl kolem jeskyně vysazen. Jedná se o výtvory mladých umělců, kteří tak navazují na Rolínka.

Odtud se můžete vydat na Burianovu rozhlednu, která stojí ve výšce 597 m. n. m. Je pojmenována podle starosty Rudky Františka Buriana, který rozhodl o její stavbě v roce 1928. Můžete odtud dohlédnou na nejbližší obce včetně Boskovic, také odtud spatříte vrcholky Jeseníků a Krkonoš.