Mont Saint Michel je rozhodně jednou z nezapomenutelných památek v Evropě. Je zasazen do okouzlující zátoky, která spojuje francouzskou Bretaň a Normandii. Je nazýván „zázrakem východu,“ jímž bezesporu tato jedinečná památka je.

Opatství pro archanděla

Toto benediktinské opatství, založené v roce 966, bylo zasvěcené archandělovi Michelovi. Podle pověsti Aubert, biskup z nedalekého kopcovitého města Avranches tvrdil, že sám archanděl Michael na něj naléhal, aby měl kostel postavený na vrcholu ostrova a to jen na moři. Proto vznikla tato úžasná stavba, kdy mistři stavitelé gotického období vytěžili co nejvíc  omezeného prostoru, elegantně  kopírovali  ostrou siluetu skály ostrova, na němž se skví  opatství , pod nímž postupně vznikala  vesnice se siluetami staveb, které dodnes berou dech.

Gotická stavba

Starší část dnešního opatství tvoří malý předrománský kostel s dvojlodní lodí, Notre-Dame-sous-terre, v žulovém zdivu a plochých cihlách a sahá až do 10. století. Příspěvek románského období je stále viditelný v lodi kostela opatství, jehož křížení je podporováno skalním vrcholem, a ve skupině rozložených budov (kaplán nebo galerie Aquilon, krytá galerie mnichů, z nichž klenba, postavena po roce 1103, je jeden z nejčasnějších příkladů žebrované klenby.

Poutní místo

Vévodové Normandie i francouzští králové podporovali vývoj velkého benediktinského opatství na Mont-Saint-Michel. Opatství se stalo proslulým centrem učení, které přitahovalo některé z největších myslitelů a iluminátorů v Evropě. Místo navštěvovalo obrovské množství poutníků. Mont Saint-Michel je jedním z nejdůležitějších míst středověké křesťanské civilizace.
Navzdory bouřlivé historii Montu a zničení některých části byl této stavbě v 19. století vrácen charakter a důstojnost.  Její symbolický aspekt byl zdůrazněn stavbou věže v roce 1897. I vesnické stavby byly zrenovovány.

Památka UNESCO

Hodnoty lokality byly zachovány navzdory důsledkům přírodních jevů. Pomohla tomu zejména výstavba přístupové cesty v roce 1879, díky níž Mont ztratil svůj ostrovní charakter a stal se poloostrovem. Po dokončení prací v roce 2015 byl obnoven námořní charakter Mont Saint-Michel.

Hora svatého  Michala má největší rozdíl mezi výškou mořské hladiny při přílivu a odlivu v Evropě, zhruba 14 metrů. Ostrov je spojen s pevninou silničním náspem a kyvadlová doprava zajišťuje dopravu návštěvníků z lokality La Caserne na úpatí Mont Saint Michel. Nyní má ostrov i lávku pro chodce. Ta stojí na ocelových pilotech zapuštěných v betonových základech. Díky tomu se dá přes most přejít i v době, kdy je vedlejší silnice kvůli přílivu zaplavená.

Zřízení tohoto zařízení umožnilo regulaci toku turistů. V dnešní době toto místo je samozřejmě navštěvováno turisty z celého světa. Od roku 1979 je zapsaný na prestižním seznamu UNESCO. A rozhodně stojí za vidění!