Za zimními radovánkami do zahraničí ročně vyjíždí až půl milionu Čechů. Zahraniční lyžařská střediska lákají našince cenami, na větší výběr kvalitních a upravených sjezdovek i vyšší úrovní ostatních služeb. Současně horské oblasti v Itálii, Francii nebo Rakousku zaručují dostatek sněhu na rozdíl od českých, které jsou závislé na rozmarech počasí.

S rostoucí oblibou sportovní dovolené však roste i jiná, nepříjemná statistika, a tou je počet úrazů, které se při lyžování nebo snowboardingu v zahraničí stanou. Jak minimalizovat finanční dopady takové nepříjemné události?

Více bezpečnosti i úrazů

Říkáte si, že se to vylučuje? Bohužel ne. Lépe upravené a značené sjezdovky, kvalitnější lyže i lyžařské vybavení, větší míra bezpečnostních prvků, ale úrazů je více než v minulosti. Důvodů tohoto jevu je několik. Prvním z nich je vysoká rychlost a touha po vyšších výkonech právě vlivem kvalitního vybavení, které je nyní dostupné i úplným začátečníkům. Dalším důvodem je velká přelidněnost v horských střediscích a časté střety mezi lyžaři a snowboardisty tam, kde nejsou sjezdovky oddělené pro jednotlivé sporty.

Sdílení nebezpečných jízd i přecenění vlastních sil

Na vině jsou kromě zmiňovaných faktorů i rostoucí míra bezohlednosti a agresivity. V souvislosti se sdílením videí nebezpečných jízd na sociálních médiích roste touha po předvádění se a svůj díl viny má současně přecenění vlastních sil. Důsledkem takového počínání bývají různé střety a nehody, které končí zlomeninami horních nebo dolních končetin, zraněním hlavy nebo poraněním kolenních vazů.

Pojistka je nutností, kartička pojišťovny nestačí

Právě na léčbu takových úrazů v zahraničí kartička pojišťovny nestačí, protože nepokryje zdaleka náklady, které se leckdy vyšplhají k milionovým částkám.

Před cestou na dovolenou je proto vhodné si sjednat pojistku, která případné náklady pokryje. A nezapomeňte i na případná připojištění. Zatímco lyžování a snowboarding po vyznačených trasách jsou v ceně základního pojištění, pro skiboby nebo sjezd sněžným skútrem potřebujete připojištění adrenalinových sportů a pro lyžování ve volném terénu dokonce připojištění extrémních sportů.