Málokdo z nás by asi hledal místo posledního odpočinku v lese. A přece takové místo existuje. V naší republice se nachází ve Zlíně a v Novém Boru. Pojďme se podívat do Lesního hřbitova v Novém Boru.

Nový Bor

se  nachází v severních Čechách v okrese Česká Lípa. Většina z nás ho má v podvědomí  jako nenápadné městečko, které však světově proslulo díky svému sklářskému průmyslu. A je to tak, historie výroby skla užitkového i uměleckého sahá hluboko do historie českých dějin i samotného města. Základy města vznikly již v roce 1692 a výroba skla započala v tamních v lesních hutích v tamních nádherných lesích. Za výrazné podpory hraběte Kinského, kterému posléze panství Bor patřilo, se pak už město Nový Bor stalo významným exportním městem českého skla i do zahraničí. Dnes ve městě pochopitelně najdeme muzeum skla i sklářskou školu, konají se tu sklářská sympozia.

Mezi významné historické dominanty města patří kostel Nanebevzetí panny Marie a Lesní hřbitov, který je raritou města i naší republiky.

Lesní hřbitov v Novém Boru

Zakladatelem lesního hřbitova byl Rudolf Schlegel, novoborský rodák. Tento profesí lékárník a posléze politik inicioval a zajišťoval v letech 1907-1928 zbudování pietního místa v nádherném lese, který tvoří především majestátní borovice a smrky. Podle plánu architekta Hanse Pietznera hřbitov získal svůj charakteristický ráz, který se časem proměňoval. Honosné hrobky majetných továrníků byly čím dál víc obklopovány klasickými hroby. Hřbitov byl osázen rododendrony a azalkami, které jsou dnes důstojnými sekundanty borovic a dokreslují půvab tohoto místa. V květnu pak hřbitov prozáří stovkami nádherných květů.

Možná mnoho lidí vnímá hřbitov jako místo, kde na člověka padá smutek. Věřte, že novoborský hřbitov, kde ty, kteří opustili náš svět, střeží nádherný les, na vaá padne klid a snad i pokora. Jsme smrtelníci a měli bychom vnímat krásu přírody..

Nový Bor a okolí

Návštěvou Lesního hřbitova v Novém Boru však vaše návštěva nemusí končit. I okolní příroda tohoto města je půvabná a stojí za zhlédnutí. Nedaleko hřbitova naleznete Novoborskou vyhlídku, asi 4kilometry od centra můžete vyšplhat na Havraní skály. Ale i jen procházka lesy, kde kdysi začali tvořit historii sklářského průmyslu místní řemeslníci, stojí za to.