Italské Toskánsko je oblíbenou destinací mnoha lidí. Pro mnohé z nás však zůstává nedostupným snem. I když jsme mnohokrát viděli fotky, záběry v televizi s touto malebnou krajinou, jsme, třeba z finančních důvodů smířeni s tím, že na vlastní oči tu nádheru neuvidíme. Možná vás ale potěším. Do Toskánska nemusíme jezdit za hranice naší republiky, krajinu, která si do charakteru a půvabu italského Toskánska v ničem nezadá. Stačí se vypravit na Jižní Moravu.

Moravské Toskánsko

Naleznete ho západně až jihozápadně od Kyjova. Je to nesmírně půvabná krajina, která se ve formě zvlněných polí, luk a vinohradů vlní jako klidné moře v několika desítkách kilometrů čtverečních. A někde na horizontu se jakoby dotýká nebe, jakoby nikde nekončí. Nehyzdí ji žádné panorama komínů, průmyslových budov, či dráty elektrického vedení. Její půvab dokresluje sem tam nějaký strom, remízek, nebo bílá kaplička. Projíždíte-li jí úzkými silničkami, neubráníte se pocitu, že se vám splnil sen o italském Toskánsku.

Toskánští Moraváci

Jako bonus ale je, že když zastavíte v nějakém okolním městečku, domluvíte se česky, „tož po našem“ a ani vstřícnost, srdečnost a pohostinnost místních lidí si nezadá s Italy. Kromě Kyjova, který je považován za centrum Moravského Toskánska můžete navštívit půvabné obce Svatobořice, Stavěšice, Strážovice, nebo Žeravice a další.  V okolí naleznete řadu půvabných penzionků, apartmánů, cyklistické stezky, místa na koupání. Samozřejmě ke koloritu patří víno. Milovníci tohoto moku mohou ochutnat místní odrůdy červeného i bílého vína v některém z místních vinařství, která má zde stoletou tradici. Na mnoha místech  vinařství nabízí i ubytování, což je při delším ochutnávání a pro naše chuťové buňky té nejvhodnější odrůdy vína více než vhodné a pohodlné.

Ráj pro fotografy

Tak jako krásná žena je pro fotografy lákavá oblast Moravského Toskánska. O jejích půvabech se dozvěděli i v zahraničí a tato lokalita se stává vyhledávanou pro mnoho zahraničních profesionálních i amatérských fotografů. Pokud i vy rádi fotíte, neváhejte. Nejbarevnější je prý tato krajina na jaře, ale zachytit kostelík v podzimní mlze má také svůj půvab, zrovna tak jako mrazíkem ojíněný vinohrad. Své fotky pak můžete sdílet na sociálních sítích a porovnávat je s ostatními. Nebo se s nimi prostě potěšit při vzpomínkách na dovolenou na dosud neobjeveném klenotu Čech, jak tento kout naší země nazval jeden polský fotograf.

Chcete si vychutnat trochu té vinařské atmosféry u vás doma? Stačí si otevřít nějakou láhev moravského vína z této oblasti.