Nenajdete už mnoho klidných a tichých míst na naší planetě, zvlášť když sousedí s velkým městem. Jedno takové ale naleznete přímo vedle Edinburghu. Bývalá vesnice se nazývá Dean Village, což znamená  „hluboké údolí.“

Historie

Vesnička, dnes už spíše čtvrť skotské metropole Edinburgh se nachází severozápadně od jeho centra. Po více jak 800let se stala centrem zpracování obilí, neboť jejím středem protéká řeka Leith, jejíž silný proud využili tehdejší obyvatelé k pohánění mlýnských kol.  Zmínka o prvních mlýnech se poprvé objevila krále Davida I. už v  roce 1145.

Vesnice zůstala samostatnou až do 19. století a kolem mlýnů samozřejmě vyrostly obilné sklady, obytné domky, kostel, hřbitov, dokonce sirotčinec.  Pro lepší přístup do vesnice byl zbudován čtyř obloukový Dean most vysoký 106 stop (více než 300 metrů) a který se stal vyhledávaným místem sebevrahů. Jeho výška totiž zaručovala téměř stoprocentní úspěšnost.  Proto byla v roce 1912 zvýšena bočnice mostu.

The Water of Leith, Dean Village, Edinburgh, Scotland

Současnost

Vesnice byla po mnoho let spojována chudobou, ale od poloviny 70. let zde započala přestavba a restaurování budov, mlýnů, rozvíjel se průmysl. Nově se využívalo skladů i mlýnských budov, dělnické domky se přeměnily na pohodlné obytné domky, ale přesto si vesnička zachovala svůj historický a malebný ráz. Dnes je vyhledávanou destinací obyvatel Edinburghu a okolí, neboť nabízí krásné a klidné bydlení nedaleko města.

Proč Dean Village navštívit

Jednoduše – pro jeho malebnost, krásu a klid. Při procházení jeho půvabných uliček, kde je ponejvíce slyšet pouze šumění řeky, načerpáte duševní klid a dýchne na vás duch dávné historie. Určitě toto místo stojí za zhlédnutí.

Tipy na cestu

Z Edinburghu se do Dean Village dostanete jednoduše  buď taxíkem, (je dobré si ho domluvit rovnou i na zpáteční cestu), nebo autobusem z autobusové zastávky Edinburgh Bus Tours, která nabízí tři trasy městem, zastávka Charlotte je pak od Dean Village vzdálená pouhých 10 minut chůze. Pro zdatné chodce je možné dojít do vesnice i pěšky, půvabnou stezkou kolem řeky Leith, nicméně počítejte, že to je téměř 20 kilometrů chůze.

Letenku máte, ale pojištění ještě ne, to musíte změnit. Cestovní pojištění online do 1 minuty máte vyřízeno i zaplaceno.

Také je dobré mít na paměti, že Dean Village není turistickým centrem. Nenabízí přehršel restaurací, natož nějaký řetězec fast foodu.  Více restaurací nebo služeb pro návštěvníky se nachází ve více obydlené oblastí na kopci Bells Brae. Berte návštěvu Dean Village jako výlet do historie, respektujte klid a mír těch, kteří zde žijí, užijte si především malebnost staveb  a nádhernou atmosféru tohoto místa.