Četla jsem výborně napsanou knižní detektivní sérii francouzského spisovatele Bernarda Miniera. Ve čtvrtém dílu nazvaném Noc se několikrát objevuje město Hallstatt. Slouží jako skrýš jedné z hlavních postav románu –psychopat a několikanásobného vraha Juliana Hirtmana. Jak autor město popisoval, zaujalo mě a šla zjistit – přiznám se k té ostudě, že jsem to nevěděla – zda město existuje v reálu. A opravdu existuje a pan Minier ho popsal dokonale!

Kde je?

Městečko Hallstatt je v Rakousku a je uloženo v lůně skalnatých hor na úpatí Dachsteinu. Jezero Hallttersee dokresluje přírodní krásy a v hladině odráží vrcholky hor, z nichž nejvyšší sahají až do výše 2995 metrů nad mořem.

Historie

V Hallstattu se původně těžila sůl. Nad městečkem se nacházejí nejstarší solné doly v Evropě.

Ty jsou nyní zrekonstruované a patří k hlavním turistickým atrakcím. Turisté si mohou vyšlápnout kopec Salzberg, kde jsou doly umístěny, nebo ti pohodlnější se na něj dostanou lanovou dráhou. Obléknou pracovní oděv, mohou se sklouznout na skluzavce, poslechnout si odborný výklad o těžbě soli a nakonec se mohou projet důlním vláčkem Jen těžit nemusí, ani nosit po důlní cestě obrovské kusy soli, jak to dříve těžaři dělávali.

Historické památky

Další preferovaným turistickým cílem městečka je kostnice. Je umístěna na malém hřbitově. Půvabný hřbitov je součástí katolického kostela (ve středu města je ještě evangelický) a jsou zde nádherně tepané kříže. Kostnice vznikla vlastně v důsledku nedostatku místa pro zemřelé. Slouží tedy i jako pietní místo. Jsou zde umístěny lebky nebožtíků, které byly z vyzvednuty z původních hrobů, očištěny a vyběleny na slunci. Tato tradice začala v roce 1720. I dnes si lze ale na přání lebku do kostnice umístit.

Samo městečko je malebné, lemované starobylými domy, jejichž půvab podtrhují květiny v bohatě rozmístěných truhlíkách, což ostatně známe i z jiných rakouských měst. V létě se zde můžete vydat na různě náročné tůry po okolí, třeba k Mamutí a Obří ledové jeskyni, nebo k nedalekým vodopádům, či k pohřebišti s množstvím vykopávek.

V zimě si můžete užít skvělé klasické sjezdování, ale vyřádit se mohou i freeridisté. Nejlepší freeridsty můžete sledovat i na obrovském plátně v mezistanici na lyžařské sjezdovce. A to, že si můžete poslechnout koncert klasických hudebních mistrů jako je Mozart, či Wagner a to přímo v útrobách obří jeskyně je asi třešničkou na dortu zvaném Hallstatt.

Jak vidno, nejen podle popisu, ale i podle fotografií je Hallstatt a okolí právem přiřazen k památkám UNESCO a stojí za to ho navštívit. Já se tam rozhodně vydám.

Jen doufám, že Julian Hirtman je opravdu je výplod Minierovy fantazie 