Nejsem člověk, který by nějak rád cestoval, a už vůbec ne autobusem nebo vlakem. Rád řídím auto, ale to je asi tak všechno.

Nikdo se mi tedy nemůže divit, že jsem teprve nedávno objevil možnosti lepšího cestování s ČD, a.s., konkrétně Pendolinem.

Má cesta vedla z Ostravy do Českých Budějovic, to znamená, že jsem si vyzkoušel Pendolino z Ostravy do Prahy a poté přestoupil v Praze na klasický rychlík z Prahy do Českých Budějovic.

Do Pendolina, v tomto případě vlaku označeném jako Super City, je potřeba zakoupit za 200 korun místenku, což možná řadu lidí odradí. Vyšší cena může být důvodem, proč volit jiné spojení, nicméně na druhou stranu, požitek z cestování a také celkový čas cesty se nedá s jiným normálním vlakem srovnávat.

Pendolino

Místenka určuje číslo vozu a sedadlo. Na rozdíl od klasických vagonů zde sedí jenom tři lidé vedle sebe, tedy jsou dvě místa, ulička a jedno místo na druhé straně. Sedadla jsou širší, každý má svoje s opěrkami rukou a každý cestující má také stolek vyklápený ze sedadla před sebou.

Pendolino

Ve vlaku je lepší systém naklápění a odpružení, takže člověk kolikrát ani jízdu nevnímá, klasické drncání neexistuje, stejně tak hluk, tiše běží klimatizace. Z palubního rozhlasu se ozývají hlášení o stanicích, před příjezdem do Prahy hrála jako upozornění na hlášení Vltava.

Dveře v celém vlaku, včetně těch na záchod i mezi vagóny, se otevírají samy, případně po stiknutí tlačítka vedle nich. Pohodlná je tak cesta do Bistro vozu, kde si může cestující zaplatit teplé jídlo či jiné občerstvení a nápoje. Zhruba po dvou třetinách cesty (dle mého odhadu) pak projíždí vlakem vozík s dalším občerstvením. Další vymoženosti, jako třeba elektricky ovládané rolety oken, už ani nezmiňuju.

V první třídě jsou nápoje a noviny zdarma, každý má zásuvku na 230V. Jediné, co mě zklamalo, je absence internetového připojení v celém vlaku, ale to by se mělo příští rok změnit.

Klasický rychlík

Zatímco Pendolino jede 351 kilometrů 2 hodiny a 57 minut, rychlík urazí za tutéž dobu pouze 169 kilometrů.

Po přestupu na rychlík z Prahy do Budějovic, zhýčkán luxusem, usedl jsem do kupé a teprve po dosednutí zjistil, že sedačka je celá od písku, pravděpodobně z bot jiného cestujícího. Málo místa, špína. Ano, špína. Já vím, že ty vlaky jsou staré, ale když se člověk bojí opřít se, nebo sáhnout na závěs, tak to není zrovna ideální.

Vagon se mnou házel ze strany na stranu a drncal způsobem znemožňujícím jakoukoli činnost kromě čtení a poslouchání hudby. Prostě například psaní na klávesnici je zcela nemožné. Je fakt, že vlakem také projížděl vozík s občerstvením, mimochodem dražším než v Pendolinu, ale to už dojem z cesty nijak nezachrání.

Proto navrhuji nasazení lepších vlaků na všechny tratě, vyhození všech těch zelených do šrotu a zajištění alespoň nějaké střední úrovně cestování. A určitě nejsem sám, kdo je ochoten si za to něco připlatit.