Máte rádi výlety po České republice? Pak máme pro vás tip na jednodenní pohodový výlet na slavný hrad Pernštejn a několik dalších zajímavých míst, která se nachází na Bystřicku.

Hrad Pernštejn

PernštejnJako první můžete navštívit samotný mramorový hrad. Už když budete přijíždět do obce Nedvědice, spatříte jej nad vrcholky stromů v celé své kráse. Byl totiž vystaven na vysoké skále, díky čemuž dříve mohl odolávat nepřátelským útokům a dnes být dominantou celému okolí.

Pokud jedete autem, můžete dojet až k samotnému hradu, kde se nachází parkoviště. Zaparkovat můžete i ve vesnici a dojít na hrad pěšky, pokud máte rádi procházky lesem. Do Nedvědice se můžete dopravit i vlakem nebo autobusem, případně využít některou z cyklostezek.

Hrad vás uchvátí svou velikostí, obrannými hradbami, bezpočtem věží (tou nejznámější je tzv. Barborka) a vůbec jedinečnou atmosférou, kterou dotváří i vlastní legendy a pověsti. Mezi ně patří například ta o bílé paní nebo o marnivé komorné. O nich vám ale určitě bude vyprávět průvodkyně na hradě, takže o nich já sama pomlčím.

Vybírat si můžete z několika tras. Pokud jste na Pernštejněpoprvé, potom doporučuji základní trasu A, kde je cena pro dospělého 90 Kč. Pak si můžete vybírat ze tří dalších výběrových tras, které ale musíte nahlásit předem. Cena těchto prohlídek je vyšší (200 Kč), avšak stojí rozhodně za to – budete moci projít zámek od sklepení po podkroví nebo projít třeba interiéry, které jinak přístupné nejsou.

Doporučuji navštívit hrad v době konání slavností (ty se tu konají během většiny státních svátků). Sice budete muset zaplatit další vstupné, abyste se vůbec dostali na samotné nádvoří, tedy i na hrad, ale je celkem nízké (50 Kč) a můžete se skutečně těšit na skvělou podívanou. Předvedou se vám tu rytíři, princezny, šašci… a také kat, který si své oběti vybírá přímo z přihlížejících diváků, nebo dělostřelci, kteří vás ohluší svou kanonádou.

Pernštejnský tis a Maruščino loubí

V blízkosti hradu se nachází další zajímavosti, a to starý červený tis, který patří k nejstarším kouskům svého druhu na Moravě, a tzv. Maruščino loubí, které skrývá romantický altánek. První zajímavost naleznete na svahu pod hradem na severní straně. K loubí vede cesta cca čtvrt hodinky vzdálená.

Dřevěný most

Nedaleko Nedvědic se nachází obec Černvír, v níž naleznete nejstarší krytý dubový most na Moravě. Byl vytvořen na začátku 18. století (přesně roku 1718) a sloužil pro spojení dvou břehů řeky Svratky. Vzhledem ke svému úctyhodnému stáří byl vyhlášen technickou památku ČR. Nyní se pyšní novou střechou, v současné době u něj probíhají i další opravy, takže bude turistům lépe přístupný.

Zubštejn

Zhruba 10 km od Pernštejna se nachází zřícenina hradu, jehož počátky spadají do roku 1300. Jmenuje se Zubštejn, avšak jméno není odvozeno od zubu, protože původní význam je „zubří kámen“. Ke zřícenině se dostanete z obce Pivonice. Vedou k ní dvě cesty – jedna neznačená (u ní se na první odbočce vydejte vlevo), druhá značená (nejdříve půjdete po žluté, poté po červené).

Cesta opět vede do kopce, ale ten vyjdete zhruba za čtvrt hodinky pomalým tempem. Přestože se jedná o zříceninu, je tento objekt stále dobře zachován. Kromě obvodových zdí se zachovala i dvě patra spolu s věží a studna. Dnes zde probíhají opravy, avšak stále je přístupný turistům.

Ze Zubštejna vede i krátká stezka k mohyle, v níž je uložena hlína z několika míst České a Slovenské republiky (např. z Vítkova, Lidic, Dukly aj.). V blízkosti se nachází i další zřícenina Aueršperk, která je však v dezolátním stavu (zachovaly se jen zbytky příkopu a věže).

Bystřice nad Pernštejnem

Pokud ještě nejste po celodenním putování unaveni, můžete si zajet do menšího města Bystřice nad Pernštejnem. Zde naleznete poklidné náměstíčko, jehož dominantou je barokní kostel svatého Vavřince, morový sloup nebo zajímavě pojatá kašna, ve které si můžete za horkých dnů ovlažit nohy.

A neschází ani řada kavárniček, cukráren či hotelů, kde můžete přenocovat. Pokud do tohoto městečka zavítáte, pak se nezapomeňte podívat na slavnou sochu T. G. Masaryka, kterou vytvořil Vincenc Makovský a jejíž kopie nyní stojí před Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity v Brně.

Pokud se rozhodnete pro návštěvu některého z těchto zajímavých objektů, pak vám přeji pohodový výlet plný jedinečných zážitků.