Nevěříte? Zajeďte si do Českého ráje na Liberecku na magickou horu Kozákov, která je nejvyšším vrcholem této oblasti (774 m n. m.) V pravěku byla sopkou, pak stovky let shlížela na mořské vlny vlnící se kolem ní a o několik miliónů let později se stala horou a nalezištěm drahých kamenů. Dnes je národní přírodní památkou, oblíbeným cílem výletů, na kterých, kromě obdivování hustých lesů, krásné přírody, skutečně můžete nalézt polodrahokam.

Hora s drahými kameny

V období prvohor z nynějšího Kozákova vyvřely melafyry, které při chladnutí vykrystalizovaly ametysty, křišťály, chalcedony, acháty, olivíny a jaspisy. Po té, co se na bývalé sopce začali vyskytovat pravěcí lidé, používali tyto kameny nejprve jako hroty zbraní, šly dobře štípat a byly ostré. Až ve středověku se z kamenů začaly vyrábět šperky.  U obce Kozákov vznikl první lom a na Turnovsku první brusičské dílny. A první v Evropě vznikla v Turnově i šperkařská škola. V té době se  na Kozákově potulují  hledači drahých kamenů.

Hora s výhledem

Z Kozákova je nádherný výhled na okolní půvabnou krajinu. K vrcholu vede několik turistických cest, po modré půjdete např. kolem kapličky a studánky Radostná, ale můžete zvolit i jiné cesty, dokonce silnici, na Kozákov je totiž možné vyjet i autem. Ovšem výletníci se sportovním duchem jistě upřednostní dobytí vrcholu pěšky, nebo na kole. Odměnou jim bude nejen výhled, který umocní i možnost výhledu z rozhledny, ze které můžete vidět Krkonoše, Jizerské hory, samozřejmě Český ráj, ale i při dobré viditelnosti i Lužické, Orlické hory a vrcholky Českého středohoří. A v každém případě se můžete občerstvit na Riegrově chatě, kterou tam  prozíravě a na počest semilského rodáka, politika Františka Ladislava Riegra, vybudoval místní turistický klub za podpory mnoha dalších příznivců.

Na výlet s kladívkem

Stovky hledačů kamenů jich mnoho na Kozákově nenechali, ale ve Votrubově lomu máte opravdu šanci, i když za malý poplatek, nalézt svůj drahý kámen. Je dobré si vzít sebou malé kladívko, mnoho kamenů vypadá na povrchu úplně obyčejně, ale po odklepnutí se může ukázat, že jste měli štěstí a skutečně jste nalezli opravdový polodrahokam. Pro děti to bude jistě opravdové dobrodružství. Majitel lomu vám kámen pak i vybrousí a odnesete si z výletu nejen zážitky z přírody, dobrý pocit z dobytí dominanty Českého ráje, ale i opravdový vzácný kámen. Pokud kámen nenaleznete, nesmutněte, můžete si ho koupit v malém muzeu majitele lomu.