Ruská federace je jako cílová destinace pro české turisty spíše méně zajímavá, vyplývá to z povahy českých turistů, kteří upřednostňují spíše místa v dosahu cestování osobními automobily a slunné pláže a často jednostranně negativně zaměřenou informací z českých médií. Bariérou pro návštěvu Ruska našinci je také vízový režim.

Možnosti turistiky v Ruské federaci, a to ať už odpočinku na pláži u moře, aktivní turistiky při trakingu v horách nebo poznavací cesty jsou skoro stejně velké, jak velká tato země je. A co se týká dostupnosti z ČR, ta se lepší každým rokem. Aerolinky rozšiřují přímé linky z Prahy, Brna a Vídně, každý rok do dalších a dalších měst.

Mezi nejzajímavější místa patří pláže Černého moře – zázemí města Soči, Sankt-Petěrburg s věhlasným muzeem Ermitáží je určitě zajímavým místem pro zájemce o kulturu, jiné místa Ruska s překrásnou přírodou mohou zaujmout turisty, kteří upřednostňují aktivní odpočinek v podobě tůr.

Informací o těch jejznámějších místech je celá řada a to i v češtině, rád bych proto napsal o méně známém místě Verchoturii – klášternímu a poutnímu centru Ralské oblasti, a také o přírodě středního a severního Uralu.

Verchoturie a příroda středního a severního Uralu

V roce 1597 byl na místě dnešního kláštera vybudován tábor podporující osidlování východnějších oblastí – Sibiře. Postupně se z malé základny obchodníků a vojáků stalo městečko a později se zde začaly stavět významné církevní budovy, které vytváří komplex dvou klášterů – mužského a ženského. Některé stavby (Nikolajevskij chram) svojí velikostí konkurují největším moskevským a Petrohradským pravoslavným chrámům.

Zázemí pro návštěvníky zajišťuje kvalitní hotel a dobrá turistická podpora – průvodci a popis komplexu. Dostat se sem můžete po železnici z Jekatěrinburku, hlavního města Uralské oblasti cca 300 km, cesta trvá cca 4 hodiny, do Jekatěrinburku se můžete dostat letecky a to přímou linkou z Prahy.

http://ru.wikipedia.orgru

Uralská oblast je velmi zajímavým místem pro milovníky přírody. Staré uralské pohoří je velmi nízké a zaoblené, žádné propasti ani strmá údolí, rovinatou krajinu jen sem tam protínají řeky – široké ale mělké. Významnou dominantou místa jsou tzv. Uralští giganti (nebo Manpupuner).

S Vízem, ubytováním i letenkou, vám může pomoci společnost Selena travel s.r.o., kde jsem si cestu vyřizoval i já.