Není to moc dlouho, co jsem objevil možnost cestovat lepšími autobusy a na cestách prožívat méně stresu a méně útrap. Prvotní nadšení už ze mě vyprchalo, ale vnitrostátní cestování se Student Agency považuji za standard, z něhož už nejsem schopen slevit.

Bylo to vloni na jaře, kdy jsem poprvé použil rezervační systém zmíněné společnosti a druhý den se vydal na svou první cestu.

Asi každý někdy viděl „klasický“ autobus. Dříve byly všechny s modrým pruhem, dnes vypadají trochu jinak, ale to zásadní se nezměnilo. Pořád jsou to velmi nepohodlné dopravní prostředky, kde ani dodatečné vybavení nedokáže změnit přístup řidiče a kromě něj samozřejmě také cestujících, kteří sice breptají, vystupují znudění a s bolavým pozadím, ale jsou tak naučení a neochotní vyžadovat víc. Ono je to prostě tak, že pokud někdo zaplatí a pokud konkrétní dopravní společnost vydělává, nebude nikdy důvod něco měnit a zlepšovat, to je logické.

Na druhou stranu si ale říkám, k čemu vlastně byly a jsou ty investice. I v běžném autobuse lze vidět televize, ale řidič je nikdy nepoužije. Jsou tam občas i automaty na teplé nápoje, které jsou však odpojené a těžko říct, zda byly někdy použity. Nikdo je asi nepotřebuje.

Autobus Student Agency

Ale k tomu podstatnému. Přišel jsem tedy na nádraží, stewardce nadiktoval číslo své platební kartou zaplacené rezervace, nastoupil a odebral se na předem vybrané sedadlo. První, co mě zaujalo, byl pochopitelně vzhled.

Autobus má sedadla potažené koženkou a co je hlavní – sedadla anatomicky tvarovaná, z nichž jsem nikdy neměl nepříjmné pocity na zadní části těla, a to ani po dvou hodinách jízdy. Nad každým sedadlem jsou světla (poněkud nevhodně umístěná, protože vám svítí na hlavu a ne na ruce), u každého sedadla je rádio, kam můžete připojit svá vlastní sluchátka, případně si je půjčit od stewardky.

 

Sluchátka rozdá stewardka ihned po zahájení jízdy. Tedy úplně přesně: Nejprve vyhlásí palubním rozhlasem informace o cestě, přidá nějakou tu reklamu na zájezdy Student Agency, pak rozdá sluchátka a v televizi pustí film. Jaký to bude je možné vidět už při rezervaci jízdenky přes internet a nejednou se stalo, že film rozhodoval o času mé cesty.

Výklopné televize jsou po celém autobuse, tuším 4 na každé straně, jedna je vpředu uprostřed. Každý cestující může ve sluchátkách poslouchat buď ji nebo rádio. K dispozici je 6 přednastavených stanic, na sedmém kanálu je televize v češtině, na sedmém v angličtině (pokud to promítaný film dovoluje, tedy pokud je jeho původní jazyk angličtina a je dabován). Jestliže film skončí ještě před příjezdem do cílové stanice, stewardka pustí většinou seriál Přátelé v původním znění.

O zábavu je však postaráno i jinak. Steward(ka) totiž kromě sluchátek rozdá i noviny a časopisy (co kdo chce, velký výběr není, ale to by ani nebylo proveditelné) a nabídne teplé nápoje z automatu (čokoládu, kávu a další).

Autobusem projde s nabídkou objednávky nápojů asi jednou za hodinu, ke konci cesty už vůbec, takže pokud nastoupíte na kratší vzdálenost někde před cílovou stanicí, nikdo vám už nic nabízet nebude. Zároveň však nikdo neříká, že si nemůžete stewardku, procházející z nejrůznějších důvodů autobusem, odchytit a o donesení nápoje ji požádat. Ono to zní trochu drze když si uvědomíte, jaký servis byl a je v autobusech běžně poskytován, ale zlobit se na vás nebude.

V autobuse je možné zakoupit i studené nápoje (perlivou vodu) i něco k zakousnutí (sušené ovoce a další). Při nákupech se platí standardní ceny (žádná přirážka, kterou by člověk na palubě autobusu očekával).

Během cesty je také možné připojit se na internet. Tato možnost je avizována, ale mně osobně se připojit nikdy nepodařilo.

Tolik asi k servisu ve vnitrostátních autobusech Student Agency a k vlastním zkušenostem. Pochopitelně se stanou i věci negativní (jednou třeba velmi nepříjemná stewardka v kombinaci s nepříjemným řidičem), ale celkově musím hodnotit službu a firmu jako takovou velmi kladně.

Student Agency je skutečně jedna z nejobdivovanějších společností v ČR a i já obdivuji, jakým způsobem se k dopravě a cestujícím staví.