Temný hrad Roštejn o kterém je první písemná zpráva datována roku 1303, se nachází v nadmořské výšce 677 m.n.m v romantických lesích u vsi Doupě. Tento pozdně gotický hrad prý nechal postavit sám ďábel, kterému za tuto službu upsal duši pán Telče.

Ďábel vyslal čerta, který měl za jednu jedinou noc postavit celý hrad. Čert pracoval do úmoru svého pekelného těla a určitě by práci stihl, ale chytrá selka, která pána milovala, vymyslela na čerta past. Před rozedněním probudila kohouta a hloupý čert si myslel, že začíná nový den a svojí práci nestihl, proto poslední kámen odhodil vztekle ke Staroměstskému rybníku a pán byl zachráněn od pekelných sil.

Nejen touto legendou se může chlubit tento krásný hrad. Také ho navštívili krutí Švédové, nebo na něm jednu chvíli panoval loupeživý a krutý rytíř, který na hradu straší za svoje bídné činy dodnes. Díky těmto legendám je na hradě Roštejn otevřená speciální prohlídka v noci, při které různí herci chodí po hradu a straší návštěvníky.

Nejenom legendy najdete na hradě Roštejn, ale také zde můžete mít krásnou svatbu, oslavu narozenin a další podobné akce za skvělé ceny. Pokud toužíte užít si svatbu na tajemném hradě, nebo si uspořádat poklidnou narozeninovou akci, je hrad Roštejn přesně pro Vás.

Pro ty co se chtějí pokochat krásným hradem má Roštejn také co nabídnout. Hlavním lákadlem by mohla být nově otevřená expozice černé kuchyně, která byla rekonstruována 16.5. 2009 po dlouhých 94 letech od velkého požáru hradu v roce 1915.

Další zajímavou expozicí je výstava „Strašidel českých zemí“ ve které naleznete nejrůznější strašidla a to v „životních“velikostech, která jsou buď písemně doložená, nebo se pouze jejich existence a podoba dochovala ústní formou až dodnes. Mimo to hrad nabízí dvě trasy prohlídek, při kterých můžete navštívit biskupský sál, kapli zasvěcenou sv. Eustachovi (pozn.red. patronu lovců), nebo se můžete pokochat šikovností lidových řezbářů. Po této namáhavé prohlídce, se můžete osvěžit ve výčepu a na lavičkách na nádvoří hradu. Také si na nádvoří můžete zakoupit suvenýry.

Mimo prohlídek hradu a svateb najdeme na hradu Roštejn také různé druhy kulturních akcí. Mezi nejzajímavější patří vystoupení ochotnických divadel. Vystupují zde také různé skupiny rytířských spolků a na hradě se také pořádají folkové a pohádkové večery.

Hrad Roštejn má hodně co nabídnout, ať už uvnitř svými expozicemi, nebo různými kulturními akcemi. Osloví i lovce zajímavostí, nebo lovce duchů a záhad. Pro každého člověka hrad má svojí nabídku za příznivé ceny a byl by hřích tuto nabídku nevyužít.

Jan „Kelt“ Kříž