Už víte, kde oslavíte Nový rok? Zvažujete-li to učinit v nějaké západní metropoli, už jen z bezpečnostních důvodů doporučujeme změnit směr. Vydejte se letos na východ. Do Ruska!
Víte, jaký je ruský hlavní svátek? Nejsou to Vánoce, ale Nový rok! On totiž ani ruský vánoční stromeček není vánoční v pravém slova smyslu, ale spíše novoroční, v originále „novgorodnij“. A kdo nosí dárky? No přeci děda Mráz a Sněhurka. A kdy? Na Nový rok! A u toho byste němeli chybět.

Konec roku v Rusku? Dobrý nápad

Vydáte-li se zkrátka na konci roku do Moskvy, budete mít jedinečnou příležitost na vlastní kůži poznat největší evropskou metropoli v nejvýznamnějším období v roce. Centrum dění se samozřejmě bude nacházíte na centrálním Rudém náměstí, pohádkově zářit ale bude celý Kreml i chrám Vasila Blaženého. A úderem půlnoci budete moci být svědky projevu ruského prezidenta, jenž bude živě přenášen na obří obrazovku.

Nezapomeňte na vízum!

Ovšem pozor, abyste o svou novoroční zábavu nepřišli, nesmíte opomenout určité formality. Jednou z nich je nutnost obstarat si vízum do Ruska. Zažádat o něj můžete na některém z konzulárních oddělení Ruské federace, ať již v Praze, Brně, nebo Karlových Varech.

O vízum zažádejte v předstihu

O vízum je samozřejmě dobré zažádat v předstihu – oficiální deklarovaná doba vydání víza je 7 pracovních dní. Možné je i jeho vydání ve zrychleném režimu (4 pracovní dny), za které si o všem něco málo připlatíte. K vyplněné žádosti přiložte dvě pasové fotografie, doklad o zaplaceném cestovním pojištění, kopii hlavní strany pasu a pas samotný s minimálně dvěma volnými stranami, jehož platnost nesmí být kratší než šest měsíců po plánovaném návratu do Čech.

Potvrzení o ubytování a pozvání

Dalšími nezbytnými formalitami jsou potvrzení o ubytování, jež vám může vystavit hotel, v němž budete ubytováni (popřípadě cestovní kancelář, se kterou do Ruska cestujete) a tzv. pozvání. To vám zase za poplatek obstarají specializované agentury. Jednu z nich najdete na stránkách www.ruskevizum.cz.

Vízum na klíč

Na zmíněnou agenturu rozhodně doporučujeme obrátit se i v případě, když nemáte času nazbyt pobíhat po úřadech a především, pokud si chcete být jisti tím, že vaše žádost o vízum je kompletní a obsahuje veškeré náležitosti. V jejím portfoliu jsou totiž tzv. „víza na klíč“. Tuto službu rozhodně doporučujeme. Stačí totiž opomenutá maličkost a žádost je žadateli vrácena. A ten tak může začít nanovo. Zkrátka je rozhodně lepší vzít to z jedné vody načisto.