Znáte to, co se může, to se pokazí. Před naší rodinnou dovolenou na lyže to nebylo jinak. Doufám, že vám moje recenze pomůže, když budete řešit obdobný průšvih jako já – pokažené auto v den odjezdu.

A jede se na hory… Anebo taky ne. To byl můj případ. Vše sbaleno, manželka s pár novými šedivými vlasy poté, co absolvovala první balení na lyže s našimi dvěma haranty, dvě natěšená děcka, klíček v zapalování a motor ani nebleptne. Tak vám nevím, máme začít vybalovat?

Rodiče bydlí 600 kilometrů daleko. Půjčit si auto od nich by se prodražilo i komplikovalo. Když ještě máte kolem sebe samé „eco“ kamarády, kteří si denně otužují plíce na kole v hustém pražském provozu, nemáte si komu o auto říct. Ale někdy překvapí i člověk, od kterého byste to nečekali. Ne, nečekal jsem, že mi šéf půjčí firemní auťák na desetidenní dovolenou. Mohl jsem být rád, že mi tu dovolenou podepsal. A přece překvapil: „A proč si auto nevezmeš z půjčovny?“ Tak prosté a napadlo to jeho a ne mne. Je vidět, že otcovství vysává mozek jako Mozkomor.

Peripetie rodinky před zimní lyžovačkou ale nekončí

„Chcete auto ještě dnes? To nepůjde. Mám volné sice dva vozy, ale do hor bych vám nedoporučoval žádný z nich.“ No, alespoň že se dovíte pravdu dříve, než začnete zdolávat rakouské Alpy. Až napočtvrté trefa do černého: autopůjčovna Easy Rent. Rychle jsem se vyléčil z toho, že najdu nejlevnější autopůjčovnu. Dvě děti, manželka a množství krámů, které s sebou vezete, potřebují hlavně bezpečné a spolehlivé auto. Manželka ječí na náledí už ve městě. Co bude dělat v zatáčkách na horských stezkách, velice dobře tušíte.
Chce to 4×4, jak máte doma.

Easy Rent nabízí vozy na internetu, a tak si lze snadno vybírat. Uvěřil jsem garanci 100% technického stavu auta a rozhodně jsem nebyl zklamán, i když teď trochu předbíhám. Pravdou je, že na tak obrovskou nabídku aut s pohonem na všechny čtyři kola jsem nikde jinde nenarazil, takže bylo z čeho vybírat.

Moji favorité?

Karoq od Škodovky: Sázka na jistotu, jezdí s ním rodiče a jsou spokojeni.

Minicooper Clubman: Krásný kluk, ale pro to množství krámů, co vezeme, poněkud nedorostl.

Mercedes Benz Vito: A tento krasavec je možná zas až moc velký. Bál bych se, že by manželka navrhla vzít s sebou i tchána a tchyni, když už se do auta všichni vejdeme.

Audi Q7: Vážně bych si dal říct, ale není to přece jen do hor příliš velký luxus?

LandRover Discovery: Manželka ví, jak tohle auto miluji. Určitě by mne podezírala, že jsem to naše úmyslně sám sprovodil ze světa.

Nakonec tedy volím zlatou střední cestu: Opel Mokka. Klasické menší „quatro“, praktický tempomat, LED světlomety (ty si rád vyzkouším konečně v praxi), navíc perfektní cena. Nosič na střeše odveze vše, co na lyže potřebujeme. Jsem trochu v šoku, auto mi prý přistaví už do 90 minut.

Tak ještě jednou: A jede se!

Takže sbohem Praho, uvidíme se za 10 dnů. To mne pak čekají tahanice po servisech s tím našim čtyřkolým prevítem. Abych si tohoto krasavce nenechal k ruce na déle. Dlouhodobé půjčovny dnes vychází mnohdy výhodněji než auto vlastnit a pořád s ním řešit jeho „rýmičky“.