dravý nebo nezdravý životný styl. Co to vlastně je? Existuje pomyslná čára, která určuje, co všechno se do zdravého životního stylu vejde a co už musí patřit k stylu nezdravému? Určitě se to dá vymezit alespoň základními principami.
·         Zdravá strava. To co patří k zdravé stravě je zas na hodně dlouhou polemiku. Hlavně v dnešní době kdy jeden za všechny choroby viní mlíko, druhý mouku a třetí všechny sacharidy. Všichni se však asi shodnou na tom, že zdravé je jíst hodně zeleniny, dostatek ovoce a obmezit sladké (cukr), smažené a příliš tučné jedlá.
·         Dostatek pohybu. Dostatek je slovo relativní. Proste každý pohyb, dobrý pohyb, a pokud nejste profesionální sportovec, nemusíte se obávat, že to s ním proženete. Myslíte si, že na pohyb nemáte čas? Počítá se všechno. Vyměňte chůzi za auto nebo za kolo. Místo výtahu použijte schody. Nemusíte každý večer běhat, ale samozřejmě můžete.
·         Odpočinek a volný čas. Ano, přesně tak, v dnešní ponáhlaný době je dostatek volního času základem k zdraví. Dnešní svět je nastavený na výkon, efektivitu, co největší časové využití jakoby bytí samotní nestačilo. Tak se nemůžeme divit, kolik onemocnění spojených se stresem vzniká a tomu, že jejich počet neustále narůstá.
Sumář sumárum, když do práce jezdíte autem, do kanclu se vyvezete na posuvných schodech, na oběd si dáváte hamburger, který zajídáte karamelovou zmrzlinou, z práce chodíte domů pozdě a přes víkend nevylezete z postele, protože jste z práce tak unavení, že se vám nic nechce, gratuluje vám, dosáhli jste opravdu nezdravý životný styl.
Důsledky nezdravého životného stylu můžu být hodně nenápadné a pomalé. Ze začátku jakoby se ani nic nedělo. Nejdřív pár kilo navíc, že si ani nic nevšimnete, ale srazu se z vás stane magnet na kila. Zhorší se vám imunita, jste častěji nemocní, bolí vás záda, hlava, nohy, ruce, celé tělo. Vysoký krevní tlak a další srdcové onemocnění.