Cestujete autem do zahraničí? Nepodceňujete pojistku ani povinnou výbavu

Ať už plánujete poznávat krásy slovenských hor, maďarských termálních pramenů anebo italských památek a rozhodnete se vyrazit autem, měli byste vědět, že komfort, který taková jízda po vlastní ose přináší, vám může zkazit i sebemenší maličkost. Víme, co všechno byste měli před cestou prověřit a na co si dát pozor, aby se z vysněné dovolené nestala noční můra.
Bez pojištění ani kilometr!

Mnoho řidičů, cestujících do méně vzdálených krajin, podceňuje důležitost povinného ručení. Pokud by vás napadlo vyrážet za naše hranice bez uzavřené pojistky, riskujete dosti vysokou pokutu a oplétačky s policií. Kromě povinného ručení byste měli ale do zahraničí vyrážet také s vhodným balíčkem připojištění, které bude zahrnovat i nespočet asistenčních služeb. Ty vám pomohou v případě nehody, ale i dalších komplikací, které vás na cestách mohou potkat.

Základní balíčky povinného ručení vesměs obsahují následující asistenční služby:
●       Příjezd asistenčního vozidla k vašemu vozu
●       Oprava na místě anebo v servise
●       Odtažení, vyproštění nebo uschování vozu
●       Proplacení přenocování v hotelu pro celou posádku vozu
●       Uhrazení nákladů na pokračování v cestě
●       Poskytnutí náhradního vozu po dobu opravy

Na tomto místě je však potřeba zmínit, že limity, které platí například pro opravu nebo odtažení vozidla se liší u jednotlivých pojišťoven a v základních balíčcích nemusí být dostatečné. Velmi podobná je i situace s případnou úhradou nákladů na přenocování či pokračování v cestě. Cestujete-li do zahraničí, využijte prémiových balíčků asistenčních služeb, které jednotlivé pojišťovny nabízí.
Nezapomeňte na Zelenou kartu a povinnou výbavu


Pokud doma zapomenete jediné mezinárodní potvrzení o pojištění odpovědnosti za provoz motorových vozidel (tzv. Zelenou kartu), bude vám uhrazené povinné ručení k ničemu. Někteří možná neví, že zelená karta je jedním z dokladů, které musí mít řidič vždy u sebe. Bez ní vám totiž hrozí pokuta, která se může v zahraničí vyšplhat k astronomickým částkám.

Podobná pokuta vás ale může čekat také v případě, že nebudete mít ve vozidlu povinnou výbavu. A tady pozor – povinná výbava, ale i chování na silnicích, se liší v závislosti na zemi, do které konkrétně cestujete. Namátkou pro vás vybíráme některé zahraniční destinace:
●       Bulharsko: Všechna vozidla musí být vybavena hasicím přístrojem. Pokud z vozidla vystupujete během mimořádné události, nezapomeňte si obléct reflexní helmu.

 

●       Chorvatsko: Hasicí přístroj musí mít v Chorvatsku pouze vozidla kategorie N. Reflexní vesta je v tomto případě ale povinná pouze pro řidiče motorového vozidla.

●       Itálie: Ten kdo převáží jízdní kola na držáku za vozidlem, musí mít umístěnu šrafovanou reflexní desku o velikosti 50 x 50 cm. Pokud ve voze přepravujete děti anebo těhotné ženy, musíte se během jízdy zdržet kouření. I zde je povinná reflexní vesta pro všechny, kteří z vozidla vystupují kvůli nenadálé události.

●       Slovensko: Reflexní vesta je povinná pro všechny, kteří z vozidla vystupují kvůli mimořádné události. Navigace nebo podobný přístroj nesmí být umístěn na čelním skle v zorném poli řidiče.

 

Povinné ručení? Nevybírejte ho podle ceny!

Závěrem musíme upozornit na jednu chybu, kterou řidiči motorových vozidel stále dokola opakují. Vybírají totiž povinné ručení pouze na základě ceny. Bohužel limity pojistného plnění bývají u těch nejlevnějších pojistek nedostatečné. Při výběru proto doporučujeme porovnat jednotlivé nabídky tuzemských pojišťoven a namísto ceny zhodnotit výši pojistných limitů i rozsah asistenčních služeb.