Signálem, že se u vás začíná projevovat alopecie, mohou být kouty na hlavě nebo tzv. kolečko.Tento jev je typický pro mužskou populaci, ale setkat se s ním můžete i u některých žen. Pokud vás trápí abnormální řídnutí vlasů nebo dokonce pleš a chtěli byste zjistit, jaké jsou její příčiny a co se s ní dá dělat, pak jsme právě pro vás připravili tento článek. Najdete zde užitečné informace o tom, jaké faktory ovlivňují vznik alopecie, jak podpořit růst vlasů, ale také kde vyhledat odbornou pomoc.

Proč se mužům dělají kouty na hlavě častěji než ženám

Za vypadáváním vlasů stojí několik faktorů, které člověk sám nemůže nijak ovlivnit. V prvé řadě je to dědičnost. Typickým příkladem potíží způsobených dědičností je tzv. androgenní alopecie, která zapříčiňuje slábnutí vlasových folikulů. U mužů se začátek plešatění projevuje často ústupem vlasů z čela a vznikem koutů. Tento jev se buď v určité fázi zastaví nebo pokračuje až po dosažení tzv. hippokratovské pleše.

Také některé ženy trpí na vysoké kouty, avšak u pánské populace se projevují mnohem dříve a v daleko větší míře – nadměrná ztráta vlasů, tedy více jak 100 vlasů denně, postihuje až 80 % mužů světlé pleti. Za vznik koutů a ústup čelní vlasové hranice mohou mimo jiné mužské pohlavní hormony – androgeny, proto můžete tento jev pozorovat spíše právě u pánů.

Dalšími faktory ovlivňující ztrátu vlasů mohou být:

  • Prodělané trauma a dlouhodobý stres – v tomto případě je úbytek vlasů většinou dočasný
  • Hormonální nerovnováha – u žen zejména v době těhotenství nebo během menopauzy
  • Zdravotní problémy a nemoci – například potíže se štítnou žlázou či užívání některých léků

Stupnice vypadávání vlasů podle Norwooda

Postup vypadávání vlasů u mužů definuje tzv. Norwoodova stupnice. Ta identifikuje 2 nejčastější typy způsobu postupného plešatění:

  1. Běžný typ – počátky plešatění se projevují kouty a úbytkem vlasů na temeni hlavy (tzv. kolečkem). Nejprve dochází k oslabení vlasových vláken, které ztrácejí svou tloušťku, a poté začínají vypadávat. Vlasy ustupují z čela a rozšiřuje se lysá oblast na temeni. V poslední fázi zbývá již jen souvislý pruh vlasů za ušima a v zadní části hlavy.
  1. Typ A – méně obvyklý typ, během kterého se intenzivně ztrácí vlasy z čela. Na temeni však k takovému úbytku nedochází.

Jak růst vlasů podpořit bez návštěvy odborníka

Geny se bohužel nedají nijak obejít, takže zázračný návod na to, jak zabránit nadměrnému vypadávání vlasů v důsledku androgenní alopecie, neexistuje. Je však možné růst vlasů podpořit správnou péčí a předčasné plešatění trochu oddálit nebo zmírnit. Stačí se řídit následujícími radami.

  • Starejte se o pokožku hlavy – při koupeli se zaměřte na pokožku hlavy, nikoliv na vlasy samotné. Prsty vmasírujte šampon na pokožku pod vlasy a řádně opláchněte vlažnou vodou, aby na pokožce nezůstala žádná pěna. Vlasy po umytí nechte volně uschnout, nebo je vysušte fénem. Máte-li delší vlasy, nenechávejte je moc dlouho v turbanu z ručníku a v žádném případě nechoďte spát s mokrou hlavou, v obou případech tím vytváříte ideální prostředí pro plísně.
  • Jezte zdravě a vyváženě – strava má obrovský vliv na kvalitu vlasů. Zahrňte do svého jídelníčku potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Jezte hodně ryb, ořechů a používejte kvalitní rostlinné oleje.

Kde hledat pomoc v případě pokročilé alopecie

Pokud se odmítáte smířit s holými místy na hlavě a chcete najít dlouhodobé řešení, které vás zbaví tohoto problému, pak se nabízí možnost, podstoupit transplantaci vlasů. Na základě recenzí na internetu si vyberte kliniku, kde tento zákrok provádějí a objednejte se na nezávaznou konzultaci. Zákrok probíhá v lokální anestezii, takže se nemusíte bát bolesti. Během ní vám budou z dárcovské oblasti hlavy odebrány vlasové štěpy, které se pak speciálními nástroji aplikují na postižená místa. Následná rekonvalescence trvá pouze 1 – 2 dny, takže se můžete rychle vrátit do pracovního procesu.

Nyní už víte, co způsobuje úbytek vlasů a tvorbu koutů u mužů i některých žen. Přečetli jste si tom, co je to androgenní alopecie a jaké faktory ovlivňují předčasné plešatění. Zjistili jste, že existuje tzv. Norwoodova stupnice a co je zač. A nakonec jste si udělali přehled o tom, jak lze s tímto neduhem bojovat doma i na specializované klinice.

A jak se smiřujete s úbytkem vlasů vy? Trápí vás vysoké kouty a začínající náměstí, nebo vás tyto problémy nechávají chladnými? Neváhejte se nám se svými pocity svěřit v komentářích.