Děti houpání milují. A věděli jste, že je pro ně nejen příjemné, ale i částečně stimuluje mozek? Dopřejte svým potomkům pohodu nejen na zahradě, ale i doma. Při správném výběru dětské houpačky si tuto aktivitu užijí všichni. Nemusíte se nechat omezovat věkem dětí ani zahradou. A zaveďte třeba nový rituál před spaním.

Dětská houpačka by neměla chybět v žádné domácnosti s dětmi

Houpání je jedním z pohybů, který mají děti zakořeněný hluboko v sobě. Vždyť i před narozením tento pohyb dennodenně zažívaly v momentě, jakmile se jejich maminka začala pohybovat. A že toho budoucí maminky před narozením miminka nachodí.

Houpavý pohyb dokáže navozovat pocit bezpečí a klidu, ale pomáhá i ke zlepšení usínání, paměti, ale i aktivizaci mozku. Ano, to vše jednoduché houpání zvládne. U všech věkových kategorií.

Houpání uklidňuje i aktivizuje. Záleží na rychlosti i směru

Víte, kde je hlavní čidlo vnímání pohybu a rovnováhy? Nejsou to ani ruce, ani nohy, a dokonce ne ani oči. Je to vestibulární systém vnitřního ucha. Právě tam se rozhoduje o tom, jak budete vnímat rovnováhu i pohyb.

A co se ještě ví o houpání?

  • Pomáhá k okysličování mozku. Chcete-li v dítěti navodit příjemné pocity, pohoupejte jej. A nebo i sebe. Odpočinete si oba dva.
  • Vzpomínáte na kolébky? Pohyb ze strany na stranu přispívá úplně malým miminkám ke zklidnění. Připadají si zase jako v bříšku.
  • Uspává však i pohyb dopředu dozadu. Zde však pozor na rychlost. Při rychlém houpání nedojde ke vhodnému zklidnění, ale docílíte přesného opaku. Dokonce to prý zvyšuje soustředění a inteligenci.
  • Pokud chcete dítě uspat, je dobré využívat jen mírných a rytmických pohybů nižší frekvence. Ty fungují však i na dospělé. Lehněte si do sítě či houpacího křesla a rytmicky, jemně se hýbejte, soustřeďte se na pohyb a zkuste neusnout. Podaří se?

Dbejte na bezpečnost

Ač je houpačka skvělým a nenáročným prostředkem k uspání i zabavení dětí všech věkových kategorií, nemělo by se zapomínat na bezpečnost. Hlavně těch nejmenších a nejzranitelnějších. Proto je dobré dbát na to, aby houpačka měla bezpečnostní pásy, které zabrání dítěti v tom, aby během této krásné a uklidňující činnosti nevypadlo.

Čas na oblíbených lehátkách pro miminka dávkujte s mírou

Chcete-li pohoupat úplně malá miminka, skvělou variantou je kolébka s kvalitní matrací. Oblíbená jsou také houpací lehátka. Pro dobrý vývoj páteře je však dobré čas v nich omezit na několik desítek minut denně maximálně. Zajímá vás, čeho se ještě vyvarovat?

Jak bezpečně pohoupat děti starší 6 měsíců

Najít bezpečnou houpačku pro děti starší 6 měsíců už větší problém. Ve většině případů se ještě neumí sami posadit, zároveň už chtějí mít přehled o tom, co se děje. A houpání je zabaví na dlouhou dobu.

  • Je výhodné hledat polohovací houpačku, kde je možné nastavit jak pololeh, tak později i klasický sed.
  • Zároveň by však houpačka měla být opatřena bezpečnostními pruhy, které dítěti zabezpečí to, že dítě v houpačce zůstane, ať se děje cokoliv.
  • Možnost polohování umožní její dlouhodobé využití i po několik let. Proto dbejte na kvalitu a vybírejte ty s větší nosností. Tříleté dítě v průměru váží 16 kg.

Váháte, zda ji pořídit na doma nebo jen na ven? Zkuste přenosnou houpačku.

Domácí houpačka dokáže zkrátit dlouhé večery v zimním období nebo prosvětlit dny, kdy je ošklivě a venku se toho moc dělat nedá.

A proč je lepší přenosná než závěsná?

  • Nemusíte dělat žádné díry na stropě, abyste pak zjistili, že ač jste plánovali skvěle a moudře, je houpačka vždy přesně v té cestě, kudy zrovna potřebujete jít s rukama plných věcí. A ještě několikrát za den.
  • Nemusíte ji použít jen v interiérech. Ty kvalitní můžete jednoduše přenést na zahradu a zase domu. Například česká značka Jasmine má přesně takové v nabídce. Jsou lehké, přenosné a vydrží až do váhy 20kg. Půjdete do toho?

Jak jste na tom s houpáním vy sami? Zbožňujete houpací křesla?