Ochránit se před Covidem jde mnoha způsoby. Ideální je prostě se nestýkat s lidmi, což ale většinou není možné zrealizovat. Pak je zde očkování, které rovněž velmi dobře funguje, a v neposlední řadě je možné, či spíše v mnoha případech povinné, nosit respirátory.

Každý však není kvalitní, a proto byste si měli při výběru všímat nejen cenovky, ale rovněž si dávat pozor i na normu.

Ne každý respirátor v českých obchodech je dobrý

Ještě než u nás naplno propukla epidemie, česká vláda nakoupila velké množství respirátorů z Číny. Nejedná se vyloženě o šunty, nicméně ani o nic extra kvalitního. Čínská norma N95 sice obstojí v Říši středu, nicméně u nás nikoliv. A i přesto se tyto produkty mohou v našich obchodech dál směle prodávat.

Chcete-li něco opravdu kvalitního za podobnou cenu, sežeňte si domácí respirátor. Čeští výrobci se totiž musí řídit mnohem přísnější normou FFP2, takže jsou jejich produkty zaručeně mnohem kvalitnější. Respirátory FFP2, či ještě lépe FFP3, jsou prokazatelně vhodné i proti virovým nákazám. Když dobře sedí a jsou bez jakýchkoliv deformací, měly by fungovat stoprocentně.

Test

Jestli respirátor dobře sedí je možné vyzkoušet na jednoduchém testu. Nasaďte si masku na obličej podle návodu, zhluboka se nadechněte a následně veškerý vzduch vyfoukněte ven z plic. Zároveň kontrolujte rukama, jestli z pod masky vzduch neprofukuje. Zopakujte test ještě dvakrát a v případě, že jste nenašli nikde žádnou škvíru, jedná se o dobrý kus, jenž by vás měl chránit s dostatečnou účinností.

Dezinfekce

Je pravdou, že po nějaké době nošení respirátory ztrácí svou účinnost. Většina výrobců uvádí dobu osmi hodin. Není tak nutné respirátor vyhazovat po každém použití, ale dá se i docela snadno vydezinfikovat. K tomuto účelu je vhodné použít nějakou formu nealkoholové dezinfekce, případně nechat masku týden zavěšenou v tmavé místnosti.