Termínem „softshell“ se označuje moderní materiál na výrobu prodyšných, pružných a pohodlných svrchních vrstev oblečení jako jsou např. softshellové bundy či kalhoty na lyže. Softshellové oblečení tak do značné míry nahrazuje dříve velmi oblíbený Gore-Tex, který má sice nesporné kvality, ale je poměrně tvrdý, neohebný a nepohodlný. Softshell přitom kombinuje výhody nepromokavého a prodyšného materiálu jako je právě Gore-Tex s pohodlností fleece, což z něj činí ideální outdoorové oblečení nejen do hor.

Nevýhody Gore-Texu

Materiály typu Gore-Tex jsou částečně vyrobeny z látek podobných laminátu. Svou popularitu staví Gore-Texové bundy a oblečení na jedinečných vlastnostech jako jsou nepromokavost nebo prodyšnost – tedy schopnost odvádět pot ven a zároveň nepropouštět vlhkost dovnitř. V některých případech ale Gore-Tex odvádění vlhkosti nezvládá. S tím se setkali hlavně outdooroví nadšenci, kterým při vysokém fyzickém výkonu v zimních podmínkách oblečení neodvádělo dostatečně pot a vlhkost a jeho nepromokavost tak byla k ničemu. Kromě toho může být díky tvrdému materiálu nepříjemné i oblékání, svlékání nebo zapínání a rozepínání zipu.

Příchod a přednosti softshellu

Pánská softshell bunda

S výrobou softshellového oblečení začalo několik průkopnických firem, například Cloudveil, kde se snažili vylepšit zmiňované špatné vlastnosti Gore-Texu, což nakonec vedlo právě k vyvinutí softshellu.

Softshell je tvořen sofistikovanými elastickými materiály, pevnou vrstvenou tkaninou a vodoodpudivým povlakem, který chrání proti větru, sněhu i dešti i v tom nejnáročnějším prostředí. Jinými slovy, softshell chrání proti rozmarům počasí jako Gore-Tex, ale je prodyšný jako fleece. I při těch nejnáročnějších aktivitách tak dochází k efektivní regulaci teploty a například při lyžování se zpotíte jen minimálně.

Softshellová tkanina se přitom neustále upravuje a vylepšuje. Většina bund se dokonce zpočátku vůbec nehodila k lyžování a dalším zimním sportům. Softshellové bundy byly totiž oblíbené hlavně mezi horolezci, kteří na nich oceňovali jejich elasticitu a odolnost proti oděru. Později, když vlastnosti tohoto skvělého materiálu objevili lyžaři a začali se vyrábět pro ně upravené modely, netrvalo dlouho a ze softshellu se stal celosvětový hit. Nevíte co na hory, váháte jak se obléci? Vezměte si spodní termoprádlo (nezapomeňte např. i na a teplé funkční ponožky) a softshellovou bundu a budete se cítit příjemně téměř při jakýchkoliv povětrnostních podmínkách.

Softshell ve srovnání s Gore-Texem

  • je až třikrát prodyšnější
  • je mnohem elastičtější
  • není tolik vodotěsný, ale bez problémů vydrží hodiny sněžení
  • není tak větru odolný, přesto ochrání až před 90% větru
  • je celkově mnohem komfortnější, krom těch úplně nejhorších povětrnostních podmínek

Softshell ve srovnání s fleecem

  • nevytváří žádné žmolky
  • je odolný proti vodě zatímco fleece funguje při dešti a sněžení jako houba
  • je odolnější proti větru (i díky vrstvě fleecu)
  • nepřitahuje zvířecí chlupy