Potkala jsem dávného kamaráda a dali jsme řeč, kde kdo byl o dovolené. Pravda, já jsem mu naší dovolenou na chalupě pod kopcem, kde postavil svůj hrad slavný Jan Žižka, zrovna dech nevyrazila, ale on mě ano. Hláška „Já byl kolmo na Novém Zélandu“, mě opravdu dost překvapila. Posléze vyšlo samozřejmě najevo, že neřešil kolmou, nebo horizontální návštěvu tohoto pro nás stále exotického kousku planety, ale že Nový Zéland projel na kole. Vyprávěl o tom tak nadšeně, že jsem vysurfovala pár zajímavých informací, o které se s vámi podělím.

Nový Zéland

Nový Zéland je stát v jihozápadní části Tichého oceánu a je tvořen dvěma velkýni ostrovy – Severním a Jižním a několika dalšími menšími ostrůvky. Původními obyvateli byli Maorové, kterých je v dnešní době na Novém Zélandu již jen asi 7%, většinu populace tvoří Evropané a imigranti.

O existenci novozélandských ostrovů svět informoval objevitel Abel Tasman v roce 1642 a posléze známější cestovatel Brit James Cook. Nejen díky nim, ale především pro úrodnou půdu, mírné klima a zásoby zlata učinila tehdejší Velká Británie z této země svou provincii.

Dnes je Nový Zéland vyspělým nezávislým státem, ale k Anglii je stále připoután silnými hospodářskými i politickými pojítky.

Nový Zéland

Na kolech

Na kolech lze projet díky celostátní síti cykloktras téměř celý Zéland. Novozélanďané jsou nadšenými fanoušky horských kol a stát jim vyšel vstříc mnohamiliónovou finanční injekcí ke zbudování úžasné světové destinace pro cykloturistiku. Skvělé na ní je, že si může každý vybrat, co blízké jeho srdci jest.

Great Rides

23 tras příhodně zvaných Great Rides nabízí méně náročné jednodenní trasy, nebo pak pro zdatnější cyklisty – i několikadenní, pohybující se kolem 300km. Tyto stezky vedou buď po starých komunikacích, jiné mají podobu moderních cyklostezek, vinoucích se mezi dříve neprostupnou divočinou. Obě varianty nabízí úchvatné přírodní scenérie, které dají zapomenout na namožené svaly. Pokochat se můžete výhledy na blankytně modrá jezera, kde se lze za příznivého počasí osvěžit a pozorvat z nich horská panorama.

Soustava uměle vybudovaných kanálů se nenechá krásným zbarvením vody zahanbit a i soustava vodních elektráren, které lemují část jedné z tras, mají svůj půvab. Pokud rádi pozorujete hvězdy, zvolte trasu kolem proslulé hvězdárny Mt. John Observatory v Dark Sky Reserve a využijte možnosti pozorování hvězd. dlouhou jízdu na kolech si můžete zpestřit vyhlídkovými lety, které nabízí město Omarama. Kdo se bojí výšek, jako já, může na svého sparing partnera počkat městských horkých lázních, což jsou velké kádě umístěné v půvabných travnatých zahradách.

Zkrátka, ať si vyberete jakoukoliv trasu na novozélandských cyklostezkách, nemůžete šlápnout vedle – čeká vás nezapomenutelný zážitek.

Tipy

Na internetu naleznete řadu agentur, která vám poskytnou ubytování, půjčování kol, přepravu nejen vaší, ale i zavazadel. Trasu volte podle svých fyzických schopností. Počítejte s různou kvalitou povrchu, lépe je volit horská kola s velmi hrubým pláštěm. I když většina stezek se hladká a rovinatá, abyste „nedojeli“ na kopcovitém a drsném povrchu. Než se vydáte na trasu, podívejte se také na předpověď počasí. Především ve vyšších polohách Alp bývá proměnlivé a mohla by vás zastihnout i sněhová přeháňka.

A teď už stačí jen lehká, ale výživná svačina a můžete vyrazit na cestu po Novém Zélandu!