Jízdní kolo od dob svého vynalezení prodělalo skutečně celou řadu velkých změn. Dnešní modely jsou od těch první k nerozeznání.

Zatímco v první polovině devatenáctého století, kdy jízdní kolo spatřilo světlo světa poprvé, se cyklistice nevěnoval skoro nikdo, dnes je tomu právě naopak. Používání tohoto druhu dopravního prostředku má totiž celou řadu benefitů.

Možnost cestovat kamkoliv

Na rozdíl od auta je možné na bicyklu jezdit i po úzkých stezkách či skrze dopravní zácpy. I proto mnoho lidí každý den jezdí na kole do školy, respektive do práce. Vědí, že vždy dojedou včas, i kdyby se na silnici udála nějaká ošklivá kalamita. S autem člověk může člověk uvíznout na jednom místě klidně i několik hodin, na kole ovšem nikoliv.

Na kvalitním stroji se navíc dá jezdit nejen po městě, ale i na dlouhé výlety. K tomuto účelu se hodí například kola GT. Ta jsou vhodná jak na silnice, tak i do nerovného terénu. Některé modely slouží i jako závodní bicykly.

Kdo si netroufá zdolávat dlouhé vzdálenosti pouze vlastními silami, může si pořídit elektrokolo Cruissis. To disponuje kvalitním elektromotorem, jenž se dá v případě potřeby kdykoliv zapnout, třeba před nájezdem na strmý kopec.

Auta jsou v mnoha ohledech horší

Kvalitní kolo je docela velká investice, jelikož takové často stojí i pěkných pár desítek tisíc, někdy dokonce více. Pořád jde ovšem o nižší sumu než v případě aut střední třídy, a to i těch ojetých. Tradiční vozidla navíc vypouští do ovzduší zplodiny, což negativně působí na životní prostředí a zdraví.

Lepší zdravotní stav

Sportovci jsou statisticky mnohem méně nemocní než peciválové. Rovněž proto se vyplatí si nějaké kolo koupit. S pomocí cyklistiky je reálné během jediného roku zhubnout klidně i více než 10 kg pouze na tuku. Je však potřeba se ježdění náležitě věnovat, ideálně denně.

Čím častěji člověk jízdní kolo používá, tím větší zdravotní prospěch z něj má. Nejenže se tak skvěle hubne, ale zároveň se zvyšuje kapacita plic a zlepšuje nálada.