Vyjet si na dovolenou i za hranice země dnes už není prakticky žádný problém. Přestože je veřejná a letecká doprava poměrně dostupná, cestování v autě nabízí mnohem větší svobodu pohybu a převážených zavazadel.

Na cestu po Evropě bohatě postačí jakékoliv vozidlo v dobrém technickém stavu. Pokud plánujete v autě přespávat, zvažte střešní stan. Vhodná je i obytná vestavba do auta, která kromě místa na přespání nabízí i dostatek úložného prostoru. Zakotvit na noc pak můžete klidně na odlehlém místě či na pláži, pokud to daná lokace povoluje.

Prostudujte zákony

Ve většině evropských států platí, že řidičem vozidla může být osoba starší 18 let, existují ale výjimky s vyšším či nižším věkovým limitem. Někde může být stanovený zase horní hranice pro řízení. Jednotlivé země se rozcházejí i v pohledu na alkohol za volantem – zatímco někde, stejně jako u nás, není povolený vůbec, jinde tolerují i 0,8 promile. Některé země nevyžadují denní svícení vozidel a svítící vozy zbytečně přitahují pozornost policie. Všechny tyto informace si raději zjistěte předem.

Co vzít s sebou?

S sebou si vždy musíte vzít kromě platného řidičského průkazu také technický průkaz, zelenou kartu a pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Pokud nejste přímý vlastník vozidla (je např. firemní, vypůjčené či leasignové), budete potřebovat také notářsky ověřené oprávnění k jízdě do ciziny právě od vlastníka. Oprávnění by mělo být minimálně v anglickém jazyce.

Co dělat v případě nehody?

Pokud nemáte havarijní pojištění, sjednejte si ho alespoň krátkodobě na dobu cesty. Nikdy nevíte, kdy budete muset řešit dopravní nehodu, ať už způsobenou vámi, nebo jiným řidičem. Při nehodě v Evropské unii stačí vypsat český protokol a zavolejte na asistenční službu své pojišťovny, která vám poradí, jak jednat s policí, jak vyplnit záznam o nehodě a do jaké nemocnice nebo autoservisu zamířit. Někdy vám může zajistit tlumočníka, ubytování a náhradní vozidlo.