Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli existuje peklo a jaká je v něm teplota? Pokud bytostně nesnášíte chlad a zimní měsíce se vám táhnou, jako kdyby měly trvat na věky, sbalte se a vydejte se vstříc dobrodružství. Planeta Země je rozmanitá a některé destinace se vyznačují specifickými extrémy. Zaměřili jsme se na místa s nejvyšší teplotou – místa, kde byste možná při delším pobytu na chladné podzimní večery vzpomínali se slzou v oku…

Dallol (Etiopie)

Do roku 2005 byla za nejteplejší obydlené místo na světě považována etiopská osada Dallol. Nevede sem silnice a momentálně je opuštěná. Průměrné roční teploty se pohybovaly kolem 35 °C. Není divu – bývalé sídlo leží uprostřed pouště v nadmořské výšce 130 metrů pod hladinou moře. Pro srovnání – průměrná roční teplota v České republice se pohybuje kolem 5,5 – 9 °C.

Tirat Cvi (Izrael)

Obyvatelé Izraele se zimou rozhodně netřesou. Alespoň ne ti, jejichž domovem je tradiční zemědělská osada Tirat Cvi (česky Cviho hrad). Kromě toho, že má poměrně zajímavou historii, zde byla 21. června 1942 naměřena nejvyšší teplota v Asii. Rtuť se na stupnici teploměru zastavila u hodnoty 53,9 °C. Tady by byla marná i nejlepší kosmetika na opalování

Rub al-Chálí (Saudská Arábie)

Rub al-Chálí znamená Pustá končina, což jednu z největších pouští světa docela dobře vystihuje. Rozkládá se v jižní třetině Arabského poloostrova a jsou pro ni typické extrémně vysoké teploty. V létě se pohybují kolem 47 – 53 °C, ovšem v zimě mohou klesnout na 0 – 4 °C. Na druhou stranu jde o oblast velmi bohatou na ropu.

Bangkok (Thajsko)

Obyvatelé Bangkoku nikam příliš nespěchají. Nedivte se jim, průměrná teplota hlavního a zároveň nejlidnatějšího thajského města se stabilně pohybuje kolem 32 °C. Krém, olej nebo opalovací mlha jsou „must have“ každého turisty!

Údolí smrti (USA)

K nejteplejším místům planety bezesporu patří také Údolí smrti – nejsušší a nejníže položené místo státu Kalifornie. V roce 2001 zde padl stoletý rekord – nejvyšší teplota, která kdy byla v USA naměřena je momentálně 57,1 °C.  Každoročně sem přesto míří nespočet dobrodruhů. Zdejší ikonická panoramata za ta propocená trička stojí!

Azízija (Libye)

Azízija je libyjské město, které se nachází cca 40 km jihozápadně od Tripolisu. Čtyřtisícové město není ničím příliš zajímavé. Až na to, že zde byla v roce 1922 naměřena teplota 57,8 °C ve stínu. Libyjci se díky tomu dlouho chlubili světovým prvenstvím. Přesněji do roku 2013, kdy Světová meteorologická organizace zpochybnila údajně neprůkazné měření a přiřkla primát tuniskému Kebili.