Chcete si letos nějak zpestřit dovolenou? Omrzely vás už poznávací i pobytové zájezdy? Zkoušeli jste už i intenzivní kurz angličtiny, ale upřednostnili byste něco exotičtějšího?

Raději byste místo ležení na pláži zažili dobrodružství nebo poznali nějaké zjímavé místo? V tom případě se určitě vydejte poznat jedno z pěti ztracených měst, budete tak moci odhalit starověké záhady a procházet se po stopách samotné historie.

Měst, která byla opuštěna tak dlouho, že byla zcela zapomenuta nebo se o jejich existenci ani nevědělo, je hned celá řada. Většina ztracených měst je bohužel veřejnosti nepřístupná, několik jich ale bylo otevřeno pro zvědavé turisty, kteří chtějí tyto záhadná místa prozkoumat. Chcete se i vy do jednoho z nich vypravit?

Machu Picchu v Peru

Machu Picchu, město postavené Inky okolo roku 1430, leží v peruánských Andách na horském sedle asi 400 metrů nad řekou Urubamba. Město pro zbytek světa upadlo v zapomnění, říká se, že jeho obyvatelé zemřeli na neštovice, kterými se nakazili od osadníků. Město bylo objeveno až v roce 1911 archeologem Hiramem Binghamem z Yaleovy Univerzity. V roce 1983 bylo toto místo kvůli svému kulturnímu a architektonickému významu zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Pompeje v Itálii

Pompeje jsou jedním z nejslavnějších ztracných měst na světě a byly zničeny erupcí sopky Vesuv v roce 79 n.l. Znovuobjevení města přineslo spoustu nových poznatků o antické kultuře, jelikož vulkanický popel, který město pohřbil, skvěle zachoval mnoho budov a artefaktů, získaly se ale i odlitky těl obyvatel, kteří zrovna před výbuchem utíkali.

Pompeje

Petra v Jordánsku

Petra je město vyřezané do skalních stěn, které bylo postaveno jako pevnost v dokonale skrytém místě, kde se spojují tři údolí. Město bylo vybudované někdy v 6 století př.n.l. Nabatejci, kteří ho považovali za své království. Po zemětřesení, které poškodilo jejich zásoby vody, ho ale opustili. Petra byla objevena až roku 1812 švýcarským cestovatelem, do té doby o městě nevěděl nikdo až na místní beduíny, kteří existenci města skrývali.

Derinkuyu v Turecku

Město Derinkuyu bylo postaveno pod zemí, a právě proto je neuvěřitelné, že se skládá z 11 podlaží, dosahuje do hloubky 85 metrů a vejde se do něj až 50 000 lidí. Město bylo osídleno zhruba od roku 8 př.n.l. do roku 900 a je možné, že ho používali raní křesťané v době pronásledování.

Teotihuacán v Mexiku

Není přesně jasné, kdo vystavěl či žil ve měste Teotihuacan, ale domníváme se, že jeho stavba začala někdy okolo roku 100 př.n.l. Ve městě se nachází největší pyramidy z celé Ameriky, ale kromě toho zde bylo nalezeny i další stavby a artefakty. Neví se, proč město upadlo do zániku, našly se zde ale stopy požáru. Do města se můžete vypravit, pokud navštěvujete Ciudad de Mexico, tedy hlavní město Mexika, je totiž jen 40 km vzdálené. Teotihuacan je proto ideální destinací k návštěvě, pokud jedete do mexického hlavního města za památky, na letní jazykové kurzy španělštiny nebo za uměním a architekturou.

Zdroje fotografií: Flickr.com: Machu PicchuPompejePetraDerinkuyuTeotihuacan.