Každý motorkář chce poznat nová místa, prozkoumat neprobádaná zákoutí naší země nebo Evropy. Bez důkladné přípravy a koupě moto oblečení ale bude každý výjezd spíš jen trápením než nezapomenutelným zážitkem. Osvojte si rutinu a plánujte. A samozřejmě doplňte svou stávající výbavu o potřebné chrániče na motorku nebo helmu.

Nevyzpytatelné počasí

Je třeba mít na paměti, že jízda na motorce není zdaleka tak komfortní a bezpečná jako cestování autem. Nízké teploty, dešťové přeháňky a poryvy větru mohou způsobit četné potíže. Plánujte tedy s rozmyslem, a hlavně s ohledem na počasí. S větrem si jezdec poradí jen těžko a na otevřeném prostoru prohraje na plné čáře, mokrá silnice se klouže a smeká, nízké teploty výrazně snižují komfort.

Není nutné vyrážet jen za ideálních podmínek, ve slunečné dny s teplotami kolem dvaceti stupňů, ale nevystavujte se zbytečně riziku. Neohrozili byste jen sebe, ale i další účastníky provozu. Nespoléhejte se jen na zpravodajství den předem, ale pravidelně kontrolujte mraky a nainstalujte si některou z mnoha aplikací a sledujte změny na obloze a ve vzduchu v reálném čase.

Promyšlená trasa

V České republice je hustá síť dálnic i silnic vyšší třídy, kde je jízda na motorce bezproblémová. Velký podíl ale tvoří ty cesty, kde je to samý výmol, krajnice téměř až u strmého příkopu a puklina po středové čáře. Volte tedy trasu chytře, vyhněte se přeplněným úsekům, vyrazte v čas, kdy není dopravní špička, upřednostněte všední den před víkendem.

Jedině tak bude jízda bezpečná a nebudete muset přemýšlet i za ostatní motoristy. Cestu si tak užijete mnohem víc.

Záchytné body

Na trase — na délce nezáleží — si označte jednotlivé body nebo zastávky. Nemusí jít jen o místa, kde si chcete něco prohlédnout, ale můžete se tam občerstvit, schovat se před deštěm, odpočinout si a protáhnout si nohy. Nevadí, když je po cestě nevyužijete. Ale je dobré o nich vědět pro případ nouze.