Vybavení do domácnosti nemusí mít jen formu nábytku či elektrospotřebičů. Také bytový textil je v mnoha ohledech zásadní. Většinou se nejedná o nic drahého, nicméně někdy i tento druh vybavení může stát docela velké peníze.

Záclony jsou základ

Je sice pravda, že tzv. severský styl proniká i do našich domácností, ale zatím se u nás stále příliš neuchytil. Střídmost při zařizování je totiž blízká hlavně Norům, Švédům či Finům, nicméně našinci si obvykle rádi své bydlení jaksepatří vyzdobí. A k tomuto účelu používají různorodé prvky, třeba i záclony.

Hotové záclony jsou pevnou součástí klasického bytového textilu. Neslouží však pouze jako ozdoba. S jejich pomocí je snadné udělat si doma soukromí. Takto samozřejmě fungují pouze během dne a večer, když je zhasnuto. Jakmile se však rozsvítí, je po soukromí. Proto je mimo záclon dobré používat i nějakou formu stínění, třeba závěsy.

Závěsy pro dokonalou tmu

Závěsy, na rozdíl od žaluzií či dokonce venkovních rolet, nestojí raketu, a tak je má doma skoro každý. Standardní typy zajišťují nejen soukromí, ale zároveň i mírné šero. To však nevyhovuje úplně každému.

Spousta lidí dělá na směny a chce si zdřímnout i během slunečného dne. Tradiční forma závěsů ovšem nedokáže zajistit dokonalou tmu. Tohoto efektu je možné docílit pouze zatemňovacími modely. Skrze ně se totiž neprodere ani jeden světelný paprsek. Zatemňovací závěsy jsou sice dražší než běžné modely, nicméně zase ne o moc.

Vhodné povlečení

Když se mluví o bytovém textilu, nemělo by se opomenout i povlečení. Jedná se o zcela zásadní faktor, který ovlivňuje náš spánek. Pokud povlečení člověku vyhovuje, spí se mu prokazatelně lépe než v opačném případě.

Vybrat si správný typ není zase tak složité. Obecně se doporučuje nakupovat hlavně povlečení z přírodních materiálů, které dobře odvádí pot a je vzdušné. Výjimku mají alergici, kteří z pochopitelných důvodů dávají přednost raději syntetickým surovinám.