Cestování po evropských zemích je už pro nás běžná záležitost. Nějakou tu pláž v Chorvatsku nebo Itálii už navštívil každý a vyrazit jen tak stopem do Německa dneska zvládne každý adolescent. Stejně tak už bezpečně ovládáme možnosti cestovního pojištění při cestování po Evropě.

Jak je to ale s bezpečností cestování mimo Evropu? Je třeba se připojistit?

České cestovní pojišťovny zpravidla nabízí dva balíčky cestovního pojištění – pro Evropu a celý svět. Rozdíl v cenách pojištění se liší zhruba o třetinu. Jeden den pojištění ve vzdálených zemích vás vyjde v průměru na 40 Kč za den.

Je samozřejmě rozdíl, jestli jedete do centrálního New Yorku nebo mezi africké křováky. Vždycky je ale dobré si zjistit, jak fungují zdravotnická zařízení v dané destinaci a která očkování jsou Evropanovi na místě doporučována.

Například i ve zmíněných U.S.A. si musíte v soukromých zdravotnických zařízeních za jakékoliv ošetření platit hotově, i kdybyste měli nejlepší cestovní pojištění na světě. České pojišťovny mají uzavřené smlouvy o poskytování zdravotní péče s nejnavštěvovanějšími mimoevropskými státy.

Pojištění mimo Evropu

Cestovní pojištění vám pomůže nejen v případě nemoci či zranění, ale i při ztrátě zavazadel nebo případně při ohrožení u extrémních sportů. Pojištění Generali vás dokonce pomůže při útoků teroristů. Když se cokoliv stane, pojišťovna přivolá opatrovníka, který se postará o vás i o všechny vzniklé problémy. Pojištění skupin je i v mimoevropských státech výhodnější.

I v těch nejvyspělejších státech vám hrozí nebezpečí nákazy pro nás neznámou chorobou. V Americe je například daleko více rozšířená žloutenka typu B, díky nechráněnému sexu. Mladí lidé by se dále měli raději očkovat i proti meningokovým nákazám, které se nejrychleji šíří na festivalech a různých studijních pobytech.

I taková země jako Japonsko má svá úskalí, která nevyřeší jenom pojištění. V menších městech a na venkově je hojně rozšířená tzv. japonská encefalitida. Proti ní je dobré se očkovat na celém východním pobřeží Asie i v Austrálii.

Ve velmi exotických a odlehlých oblastech, kde je nejbližší lékař vzdálen stovky kilometrů nemůžete počítat s tím, že vám cestovní pojištění pomůže při hledání zavazadel. Můžete se setkat třeba i s morem, který šíří hlavně hlodavci.

Kompletní cestovní pojištění a řada očkování se mohou zdát před odjezdem zbytečné. Stačí ale málo a zůstanete v odlehlých krajinách zcela bezbranní, případně se za léčbu nedoplatíte. Pořiďte si kvalitní cestovní pojištění. Jedině tak si budete moci cestování užívat naplno a podle svých představ.